Nem gyárt több Blu-ray lejátszót az LG
Az új Blu-ray lejátszók iránt érdeklődők számára korlátozottabbak lesznek a lehetőségek az LG piacról való kilépésével, de a konkurenseknek még vannak kapható modelljeik - noha sokan már évek óta nem adtak ki újabb eszközöket a hanyatló érdeklődés miatt.
Újabb esemény mutatja, hogy leáldozóban az optikai adathordozóknak: az LG leállítja az eddig még forgalomban lévő két Blu-ray lejátszójának gyártását és értékesítését. A dél-koreai cég legutóbb piacra dobott UBK90 és UBK80 lejátszói még 2018-ban jelentek meg, és már nem vásárolhatók meg a hivatalos honlapon keresztül. A későbbiekben csak a készlet erejéig lehet hozzájuk jutni a viszonteladóknál, de utána a cég már nem gondoskodik az utánpótlásról.
Egy másik beszédes jelenség, hogy az LG honlapján a Blu-ray és DVD-lejátszókról szóló szekció linkje már az LG 4K tévéire irányít át. Az LG kommunikációja szerint még nem teljesen kötelezte el magát a termékkategória végleges mellőzése mellett, de annyi biztos, hogy a közeljövőben nem fog olyan modelleket árusítani, amelyeket már rég nem frissített.
A többi techcég érdeklődése is jelentősen csökkent a Blu-ray piac iránt az elmúlt évek során: a Panasonic, a Sony és az Oppo szintén nem adott ki új modellt Blu-ray lejátszóiból 2018 óta, a Samsung pedig 2019-ben teljesen leállította az ilyen típusú termékei gyártását. Ráadásul a videójátékkonzolok sem tartalmaznak ma már általánosan lemezolvasót, ahogy korábban, az idővel opcionális plusz funkció lett a PlayStation 5 és az Xbox Series X konzolokkal.
A szétszteroidozott diversity alkonya Évtizedekben mérhető folyamatokat nem lehet profitorientált cégek asszisztálásával pár év alatt lezavarni, DEI csomagolásban.
A Sony idén jelentette be, hogy teljesen leáll a fogyasztók számára értékesített írható Blu-ray lemezek fejlesztésével és gyártásával. A lépés logikusnak tűnik, miután a Blu-ray eladások 2017-ben értek a csúcsra 884 ezer eladott példánnyal az amerikai szórakoztatóelektronikai szövetség (CTA) adatai szerint, azóta csak csökkent a mennyiség. A lejátszók piacán még rosszabb a helyzet, hiszen időközben a tartalomfogyasztás legkedveltebb módjává az online elérhető hatalmas könyvtárak és streaming szolgáltatok váltak.
Ugyan konzumer oldalról a technológia fénye jócskán megkopott, nem jelenti azt, hogy a technológia teljesen mellőzött lenne. Az online média hozzáférhetőségével kapcsolatos bizalmatlanság és a streaming szolgáltatások folytonos drágulása miatt a filmrajongók nagy része még mindig ragaszkodik a fizikai médiához.
De szinte törvényszerű, hogy a Circana piackutató csoport szerint az amerikai Blu-ray és DVD lemezek piaca hanyatlóban van, a 2023 márciusával végződő évben 1,34 milliárd dollárt termelt a szegmens. Bár a Blu-ray és DVD-eladások összességében 22,2 százalékkal csökkentek ebben az időszakban, bizonyos területeken növekedést is lehetett látni a terület alkategóriáiban, a fogyasztók oldaláról továbbra is erős a kereslet a gyűjthető lemezformátumok iránt, népszerűek például a fémdobozos kiadások, amelyeknek eladásai 44 százalékot ugrottak.
A Samsung 2016-ban elsőként dobott piacra 4K Blu-ray lejátszót, a gyártóhoz pedig később az LG, illetve a japán konkurensek, vagyis a Panasonic, a Sony, valamint a Yamaha is csatlakozott néhány modellel. Nem sokkal később a kínai Oppo is beszállt, azonban látva, hogy a formátum iránti kereslet növekedése elmaradt a várttól, a gyártó befejezte tiszavirág-életű lejátszóinak forgalmazását. A Samsung 2019 óta nem tervez több Blu-ray lejátszót.