:

Szerző: Koi Tamás

2024. december 10. 09:44

Kínai megtorlás elé néz az Nvidia

Vizsgálatot indított a kínai versenyhatóság az Nvidia-val szemben, mivel felmerült, hogy a cég több ponton is megsértette az ország versenytörvényeit, elsősorban a Mellanox négy évvel ezelőtti felvásárlása kapcsán. A vizsgálat szakértők szerint az USA harmadik szankciós csomagjára adott válasz, ám az Nvidia-nak viszonylag kevés veszíteni valója van az ügyben.

Kína hétfőn versenyjogi vizsgálatot indított a világ legnagyobb AI-piaci beszállítója, egyben a világ jelenlegi legértékesebb vállalata, az Nvidia ellen. A hatóságok szerint az amerikai multi több ponton is kijátszhatta a versenyjogi előírásokat az országban, nyugati szakértők ugyanakkor többnyire úgy látják, hogy a kínai kormányszerv akciója valójában egyfajta megtorlás azért, amiért az USA novemberben immár a harmadik, a kínai technológiai szektort súlyosan érintő szankciós csomagját léptette hatályba.

A vizsgálat elsősorban arra fókuszál, hogy az Nvidia visszaélt-e domináns piaci pozíciójával az AI-chipek piacán, illetve alkalmazott-e bármilyen jogellenes piactorzító gyakorlatot ebben a szegmensben. Az Állami Piaci Szabályozó Hatóság (SAMR) emellett azt is vélelmezi, hogy az Nvidia megsértette az izraeli Mellanox 2020-as felvásárlása során tett több olyan vállalását is, melyek feltételei voltak az ügylet engedélyezésének.

nvidia_ai_servers

A vizsgálatnak ugyanakkor a Reuters által megszólaltatott piaci szakértők szerint aligha lesz komoly következménye - főleg rövid távon - az Nvidia-ra nézve, a cég legfejlettebb megoldásainak kínai exportja ugyanis már most tiltott - méghozzá az Egyesült Államok által.

A szétszteroidozott diversity alkonya

Évtizedekben mérhető folyamatokat nem lehet profitorientált cégek asszisztálásával pár év alatt lezavarni, DEI csomagolásban.

A szétszteroidozott diversity alkonya Évtizedekben mérhető folyamatokat nem lehet profitorientált cégek asszisztálásával pár év alatt lezavarni, DEI csomagolásban.

Az amerikai kereskedelmi embargók 2022-ben terjedtek ki az Nvidia legfejlettebb AI-gyorsítóira, így elsősorban az A100 és H100 chipekre, melynek hatására a gyártó kisebb teljesítményű, kifejezetten a kínai piacra szánt variánsokat fejlesztett - csak hogy 2023-ban ezek exportját is betiltsák.

Ezzel az Nvidia kínai üzletelésének valójában nem Kína, hanem az USA szabott gátat fokozatosan az elmúlt két évben. A szankciós intézkedések meglehetősen fájdalmasan érintették a céget, mely korábban a kínai AI-gyorsítók piacának 90%-át uralta. A társaság teljes árbevételének ezzel együtt két évvel ezelőtt mintegy 26%-a érkezett Kínából, ami idén év elejére 17%-ra csökkent.

A legújabb, harmadik átfogó szankciós csomag - mely a kínai chipgyártás nyakát szorongatja - éppen december elején lépett hatályba, amire pár napon belül a kínai pártvezetés azzal válaszolt, hogy bejelentette, a germánium, gallium és antimon földfémek és anyagok exportjának tilalmát az USA felé általános érvényűvé és teljes körűvé teszi. A kínai fél az amerikaihoz hasonlóan nemzetbiztonsági aggályokra hivatkozik, Kína szerint a technológiák és a kritikus ásványok is kettős, azaz katonai és polgári felhasználásúak. 

a címlapról

esés

1

Eddig nem az Apple éve 2025

2025. január 17. 12:31

A cég eladásai Kínában jelentősen visszaestek, az első félévben ez magával húzhatja a globális forgalmat is.