:

Szerző: Koi Tamás

2024. december 9. 09:27

Másfél hónapja maradt a TikToknak Amerikában

Helyben hagyta az amerikai bíróság a TikTok értékesítését előíró, az elnök által áprilisban ellenjegyzett jogszabályt, ami jelentősen növeli a valószínűségét annak, hogy a ByteDance platformja kénytelen kivonulni az Egyesült Államokból.

Nem sikerült fellebviteli eljárásban kivédekeznie a ByteDance-nek az elnök által áprilisban aláírt jogszabály katasztrofális hatásait az Egyesült Államokban, ezzel mostantól nagyjából hat hete maradt a platform üzemeltetőinek arra, hogy önálló jogi entitásba szervezve túladjanak a TikTok amerikai opeárcióján, ellenkező esetben kivonuljanak az országból.

Az ominózus jogszabály, a Protecting Americans from Foreign Adversary Controlled Applications Act ugyan a jogalkotók szerint nem kifejezetten a TikTok működésének átalakítására fókuszál, nehéz ugyanakkor nem belelátni a kialakult helyzetbe az amerikai nagypolitika és Kína egyre feszültebbé váló kapcsolatát.

tiktok_changedmylife

2025: neked mennyi pénzt ér meg a home office?

Itt vannak az IT munkaerőpiaccal kapcsolatos 2025-ös prognózisaink.

2025: neked mennyi pénzt ér meg a home office? Itt vannak az IT munkaerőpiaccal kapcsolatos 2025-ös prognózisaink.

A jogszabály egyfajta lex TikTokként gyakorlatilag azt a régóta hangoztatott amerikai álláspontot képviseli, hogy a ByteDance platformjához hasonló szolgáltatások nemzetbiztonsági kockázatot jelentenek az Egyesült Államok számára. A törvényhozás tavasszal egyhangú döntéssel állt be a jogszabály mögé, mely nem az első próbálkozás arra vonatkozóan, hogy a TikTok működését ellehetetlenítsék az országban.

A ByteDance az áprilisi szavazást követően azonnal közölte, hogy megtámadja a bíróságon a törvényt, mivel az a cég álláspontja szerint több ponton is sérti az amerikai állampolgárok szabad szólás- és véleménynyilvánítási jogát.  A TikToknak ma nagyjából 170 millió felhasználója van az Egyesült Államokban, a platformot több ezer cég és influenszer-vállalkozó használja elsődleges hirdetési- és médiafelületként.

A jogszabály egyébként az április 24-i aláírását követően 270 napos határidőt ad a ByteDance-nak a TikTok amerikai érdekeltségének leválasztására és értékesítésére, ez a határidő január 19-én, azaz Joe Biden jelenlegi amerikai elnök utolsó hivatali napján jár le.

Bidennek ezen a napon még lehetősége van arra, hogy további egyszeri 90 napos haladékot adjon a ByteDance-nek a jogszabályi előírások végrehajtására, az ugyanakkor már korábban világossá vált, hogy a cég (illetve Kína) semmiféle értékesítési eljárásban nem partner.

A kínai cégnek most a legfelsőbb bíróság lehet az utolsó mentsvára, illetve Donald Trump, aki novemberi kampányában ha nem is állt ki teljes mellszélességgel a TikTok mellett, azt viszont közölte, hogy nem fogja hagyni a platform amerikai betiltását. Hogy ez csak egyike volt-e Trump hangzatos ígéreteinek, mellyel potenciális szavazókat kívánt szerezni főként a fiatalok körében, az nem egészen két hónap múlva kiderül, mindenesetre nem túl jó ómen, hogy a TikTok betiltásával maga Trump próbálkozott először az USA-ban - első körben sikertelenül.

a címlapról