Helyben gyártatná az Nvidia a Blackwellt
Helyben, az Egyesült Államokban is gyártatná a Blackwell kódnevű AI-processzorokat az Nvidia. A cég már tárgyal a részletekről bérgyártó-partnerével, a TSMC-vel, mely az arizonai gyár bővülő kapacitását bocsátaná a vállalat rendelkezésére.
Tajvan mellett az Egyesült Államokban is készülhetnek majd az Nvidia legújabb AI-gyorsítóchipjei, a Blackwell-széria gyártásának részbeni "hazahozataláról" jelenleg is tárgyalásokat folytat a Santa Clara-i cég bérgyártó partnerével, a TSMC-vel - írja bennfentes forrásaira hivatkozva a Reuters.
A források úgy tudják, hogy a TSMC-nél már megkezdődtek az gyártás-előkészületek a tajvani cég új arizonai fab-jában, melyben a termelés valamikor a jövő év elején indulhat meg. Az új létesítményben az Nvidia Blackwell sorozatú chipjei mellett az AMD és az Apple számára végezne gyártótevékenységet a világ első számú bérgyártója.
2025: neked mennyi pénzt ér meg a home office? Itt vannak az IT munkaerőpiaccal kapcsolatos 2025-ös prognózisaink.
Az Arizonában készülő Blackwell-szilíciumostyáknak ettől függetlenül keresztül kéne utazniuk a fél világon oda-vissza, mivel az informátorok szerint a komplexumnak nincs olyan speciális tokozókapacitása (CoWoS), mely megfelelő lenne a világ legfejlettebb AI-chipjének "készre szerelésére".
A TSMC vállalta, hogy 2030-ig 65 milliárd dollár értékben bővíti az arizonai chipgyártó-komplexumot, melyhez tavasszal elnyert 6,6 milliárd dollárnyi vissza nem térítendő támogatást és további ötmilliárd dollárnyi kedvezményes feltételekkel kamatozó kölcsönt az Egyesült Államoktól.
Az USA (és általában véve más régiók) távlati célja, hogy a félvezetőgyártási tevékenységet tekintve nagyobb szuverenitást építsen ki magának, az erre a célra létrejött CHIPS Act 52 milliárd dollárnyi támogatási keretet biztosít az iparági szereplők számára - ebből a TSMC mellett eddig az Intel hívott, illetve hívhat le nagyobb összegeket.