Bemutatkozott a Raspberry Pi Compute Module 5
Négy évvel az előd bemutatkozása után itt az újabb ipari környezetbe szánt, kompaktabb lapka.
A hobbifejlesztők és ipari szereplők körében egyaránt népszerű Raspberry Pi áramköri lapka legutóbbi főterméke a tavaly ősszel bemutatott Raspberry Pi 5 volt, azóta főleg kiegészítők érkeztek a családba. A szervezet szerdán bejelentette az ipari környezetbe szánt vonal frissítését is, a Compute Module 5-öt, ami lényegében a Pi 5 ipari és kompaktabb kialakítású változata, kifejezetten számítási clusterek és olcsó szerverek építéséhez tervezve. A beágyazott rendszerekbe szánt kiadás előző verziója, a CM4 már négy éve, hogy piacra került, egy évvel követve a főterméket, hasonló az időzítés az aktuális szériában is.
A Compute Module 5 (CM5) mechanikailag majdnem teljesen megegyezik a 4-es kiadással, de lényegesen gyorsabb a Pi 5-ben is használt lapkának köszönhetően. A CM5-ön ugyanis a nagytestvérről ismert hardvert találjuk, beleértve a 2,4 GHz-es, négymagos, 64 bites Arm Cortex-A76 CPU-t, egy VideoCore VII GPU társaságában. A grafikus gyorsító akár két 4K-s megjelenítőt is tud kezelni HDMI-n keresztül, hardveresen gyorsítja a HEVC videók dekódolását, támogatja az OpenGL ES 3.1 és a Vulkan 1.3-et.
Machine recruiting: nem biztos, hogy szeretni fogod Az AI visszafordíthatatlanul beépült a toborzás folyamatába.
Az ötödik generációs főterméknek megfelelően található rajta a szokásos 30 tűs GPIO csatoló, és támogatott a PCI Express perifériák közvetlen csatlakoztatása. A fedélzeten emellett Bluetooth 5.0-nak, és 802.11ac szabványokat támogató Wi-Finek is jutott hely.
A lapka 2/4/8 GB SDRAM memóriával, valamint 16/32/64 GB MLC eMMC integrált háttértárral választható, de jövőre elérhetővé válik a 16 GB SDRAM memóriás változat is az ígéretek szerint. A hardver indulóára ezúttal kicsit magasabb mint az elődők esetében volt, nettó 45 dollár, ami Európában 55 euró körül alakul majd.
Sok vállalat használ Raspberry Pi számítási modulokat kereskedelmi termékekben, 2023-ban a hobbifejlesztők és oktatási szegmens az eladott lapkák 28%-át, míg az ipari és beágyazott szegmens szereplői az eladások 72%-át tették ki.