Nem adhatja el a gyárait az Intel
Nem lehet kisebbségi tulajdonos az Intel a tervek szerint a közeljövőben létrejövő, a cégcsoporthoz tartozó chipgyártó cégben, ellenkező esetben vissza kell fizetnie a számára juttatott állami támogatást.
Nem teszi egyszerűvé az Intel processzorgyártó részlegének értékesítését az Egyesült Államoktól kapott támogatási keretről szóló megállapodás több záradéka, melynek részleteit cég szerdán ismertette a tőzsdefelügyelettel.
Az Intel gyárainak önálló, ám a cégcsoporthoz tartozó vállalatba szervezésének tervéről legutóbb idén szeptemberben beszélt Pat Gelsinger vezérigazgató, aki kezdetektől fogva azt az üzleti modellt preferálta, melyben az Intel más bérgyártókhoz (például a TSMC-hez) hasonlóan gyártási tevékenységet végez külső partnerek, megrendelők számára.
2025: neked mennyi pénzt ér meg a home office? Itt vannak az IT munkaerőpiaccal kapcsolatos 2025-ös prognózisaink.
A társaság és az Egyesült Államok között hét elején létrejött, 7,86 milliárd dollár értékű támogatási megállapodás egyik záradéka ugyanakkor kiköti, hogy az Intelnek 50,1%-os tulajdonrészt kell megtartania az Intel Foundryban, amennyiben azt különálló jogi entitásként üzemeltetnék tovább, ha pedig tőzsdére is kerül a cég, értékesítési korlát lépne életbe, mely előírja, hogy csak a vállalat 35%-a adható el egyéni befektetőknek. A támogatás lehívásának további feltétele, hogy az irányításban bekövetkezett mindennemű változáshoz az Intelnek engedélyt kell kérnie az Egyesült Államok Kereskedelmi Minisztériumától.
A fentiek rövid úton véget vethetnek azoknak az elmúlt hónapokban felreppent pletykáknak, melyek arról szóltak, hogy az Intel esetlegesen értékesítené a kiszervezett félvezetőgyártó részleget egy nagyobb piaci szereplőnek, ez azonban még nem zárja ki annak a lehetőségét, hogy más divízióktól megszabaduljon az egykor szebb napokat látott gyártó.
Először szeptemberben reppentek fel olyan pletykák, melyek szerint a vállalat kliens üzletágára pályázna az okostelefon-piac nagyágyújának számító, mostanra PC-piaci ambíciókat is dédelgető Qualcomm, ám a legfrissebb hírek szerint a cég végül az ügylet komplexitása miatt egyelőre letett erről a tervéről.