:

Szerző: Koi Tamás

2024. november 26. 12:15

Megnyílhat az amerikai pénzcsap az Intel számára

Az eredeti összeghez képest valamivel kevesebb állami támogatást kaphat csak az új gyártóüzemek felépítéséhez az Intel, ám a cég cserébe behúzott a Pentagontól jelentős értékű tendert.

Végre valami jó hír is érkezik az Intel háza tájáról, a processzorgyártó eddigi talán legpocsékabb őszi, késő nyári szezonja után: az amerikai kereskedelmi tárca bejelentette, hogy véglegesítette annak a dotációs csomagnak a részleteit, melynek eredményeként a társaság mintegy 7,86 milliárd dollárnyi vissza nem térítendő támogatáshoz juthat hozzá.

Bár ez az összeg valamivel kevesebb, mint a márciusban bejelentett 8,5 milliárd dolláros csomag, az Intelt kárpótolhatja, hogy a Védelmi Minisztérium hárommilliárd dollár értékű tenderén szeptemberben győzni tudott - a kereskedelmi minisztérium ezt követően korrigálta az eredetileg megállapított összeget.

gelsinger_truck
pat gelsinger, az intel vezérigazgatója az új arizonai fab alapkőletételén

Ünnepi mix a bértranszparenciától a kódoló vezetőkig

Négy IT karrierrel kapcsolatos, érdekes témát csomagoltunk a karácsonyfa alá.

Ünnepi mix a bértranszparenciától a kódoló vezetőkig Négy IT karrierrel kapcsolatos, érdekes témát csomagoltunk a karácsonyfa alá.

Az Intel a támogatás elnyeréséhez szükséges feltételek egy részét már teljesítette, ezért decemberben legalább egymilliárd dollárt lehívhat a keretből - nyilatkozta a minisztérium szóvivője a sajtónak, hangsúlyozva, hogy a teljes támogatási keret csökkentésének nincs köze ahhoz, hogy az Intel az elmúlt negyedévekben kifejezetten pocsék eredményeket produkált, illetve költségcsökkentő intézkedések részeként megvált mintegy 15 ezer munkavállalótól.

A 7,86 milliárd dollár értékű juttatás így is a legnagyobb összegű dotáció, melyet a 2022-ben elfogadott, az amerikai félvezetőgyártás fellendítésére létrehozott, összesen 52,7 milliárd dollárnyi kerettel gazdálkodó CHIPS Act jogszabály szerint kiosztottak félvezetőipari szereplőnek. A Pentagon hárommilliárd dolláros tendere szintén ebből a keretből lett allokálva, vagyis az Intel összességében 10,86 milliárd dollárnyi támogatáshoz juthatott, illetve juthat hozzá, ha a feltételek teljesülnek.

A társaság egymással párhuzamosan több gyártat is épít az Egyesült Államokban, Arizonában, Új-Mexikóban, Ohioban és Oregonban, melyek teljes beruházási költsége megközelíti a 90 milliárd dollárt. A társaságnak egy 11 milliárd dollár értékű, kedvezményes kamatozású beruházásösztönző kölcsönt is felajánlott az Egyesült Államok márciusban, a menedzsment azonban úgy döntött, hogy ezt nem hívja le, mivel a feltételek az Intel részvényesei számára a vártnál kevésbé bizonyultak vonzónak, illetve nem illeszkedtek a hosszútávú növekedési stratégiába.

a címlapról