Pörög a Blackwell gyártása, de jönnek fel a kínaiak is
Nincs semmi gond a Blackwell gyártásával, a tömegtermelés a tervek szerint fut majd fel - nagyjából ez volt a fő mondanivalója az Nvidia menedzsmentjének a cég üzleti jelentésének közzétételét követő befektetői konferenciahíváson. Eközben Kínában néhány hónapon belül indulhat a legújabb Huawei chip tömeggyártása.
Jó bőrben van a Blackwell - jelentette ki Jensen Huang, az Nvidia vezérigazgatója, aki egyébként is kedveli a bőrt, legalábbis a bőrkabátokat a vállalat tegnapi befektetői konferenciahívásán, mely a cég (természetesen rekord számokat mutató) harmadik üzleti negyedéves eredményeinek ismertetését követte. A legújabb generációs, tavasszal bejelentett adatközponti gyorsító tömegtermelésének felfutása a cég szerint a tervek szerint zajlik, ezzel némileg rácáfolva a korábbi hetek pletykáira.
Mindenki nyugodjon le!
A vezetői beszámoló szerint az Nvidia a legutóbbi, lezárt negyedévben 13 ezer Blackwell chipet szállított le a legnagyobb megrendelőinek, az AI-csúcsprocesszor értékesítéséből származó árbevétel ezzel már meghaladja az egymilliárd dollárt. A cég egyébként a negyedévben összesen mintegy 35 milliárd dollárt kasszírozott, ebből 30,7 milliárd dollárt tesznek ki az adatközponti termékek, azaz a Blackwell sorozatú chipek, de legfőképpen azok elődei, a Hopper széria tagjai.
CI/CD-vel folytatódik az AWS hazai online meetup-sorozata! A sorozat december 12-i, ötödik állomásán bemutatjuk az AWS CodeCatalyst platformot, és a nyílt forráskódú Daggert is.
Fontos kiemelni, hogy az eddig leszállított Blackwell chipek még nem a végleges, tömegtermelésbe szánt példányok voltak, ahogy erre Huang is utalt a konferenciabeszélgetésen. Ezek a próbapéldányok (sample) elsősorban arra alkalmasak, hogy a vevők le tudják tesztelni a platformot saját környezetükben és fel tudják készíteni adatközpontjaikat a tömegtermelés megindítására - amit az Nvidia a kurrens negyedévre ígér.
A befektetők megnyugtatása különösen kritikus momentummá vált az Nvidia számára, miután augusztusban tervezési hibáról szóló pletykák azt lebegtették, hogy a tömeggyártás késhet, pár nappal ezelőtt pedig arról érkeztek hivatalosan meg nem erősített hírek, hogy a Blackwell chipek bizonyos konfigurációkban hajlamosak a túlmelegedésre.
Ébredezik a kínai sárkány
Eközben a Csendes-óceán túlpartján, Kínában szintén AI-chipek tömeggyártására készül a helyi technológiai ipar legnagyobb szereplője, a Huawei Technologies, mely az amerikai szankciók dacára mára képessé vált meglepően versenyképes gyorsítóprocesszorok gyártására - az egyetlen szépséghiba, hogy pocsék kihozatal mellett.
A Reuters exkluzív riportja szerint a vállalat Ascend 910C típusú gyorsítóinak tömeggyártása valamikor 2025 első negyedévében indulhat, a cég jelenleg rendeléseket vesz fel a legnagyobb kínai vevőktől - akikhez az Nvidia Blackwell és Hopper processzorai az amerikai kereskedelmi embargó miatt - elvileg - nem juthatnak el.
Az Ascend 910C az ország legnagyobb félvezetőgyártó-cégénél, az SMIC-nél készül a vállalat N+2 gyártósorain (kb. 6 nanométernek felel meg), ám a gyártáshoz elengedhetetlen litográfiai berendezések hiánya miatt a megmunkált szilíciumostyák jelenleg csupán 20%-nyi működőképes chipet tartalmaznak - összehasoníltásképpen a gazdaságosnak tekintett gyártás a félvezetőiparban ilyen komplexitású chipek esetén nagyjából 70% feletti kihozatal mellett valósulhat meg.
Ezt ugyanakkor még a kurrens Huawei AI-gyorsító, az Ascend 910B sem teljesíti, melynek kihozatali rátája bennfentes információk szerint körülbelül 50%-os.
A fentieknek köszönhetően az Ascend chipek szállítása súlyosan alulteljesít a megrendelésekhez képest, ami a vevők számára komoly fejtörést okozhat. A TikTok anyacége, a ByteDance például százezer Ascend 910B chipet rendelt idei szállítással, de júliusig ennek kevesebb mint egyharmadát, 30 ezer egységet tudott csak leszállítani a Huawei.