:

Szerző: Dömös Zsuzsanna

2024. november 13. 12:25

Japán is bekeményítene chipgyártásban

Támogatásokkal ösztönözné Japán a helyi chipgyártókat annak reményében, hogy sikerül visszakapaszkodnia egykori vezető helyére.

Átfogó tervet dolgozott ki Japán a helyi chip- és AI-ipar fellendítésére, miközben vezető szerepének visszaszerzésén dolgozik a chipszektort illetően. A javaslat szerint az állam legalább 10 billió jenes támogatási csomaggal dotálná 2030-ig a gyártókat, jelentette be Isiba Sigeru miniszterelnök, hozátéve, hogy a következő 10 év során pedig összesen több mint 50 billió jent szeretne a szektorba irányítani.

A helyi sajtó szerint az intézkedés egy novemberben véglegesedő, átfogó gazdasági csomag része lesz, amivel Japán a félvezető-ellátási lánc megerősítését és diverzifikálását célozza. A kormány célja, hogy 2030-ra megháromszorozza a hazai gyártású chipek eladását. A hétfőn bejelentett finanszírozás egyik valószínű kedvezményezettje a japán székhelyű Rapidus lesz, egy államilag támogatott chipgyártó, amelyre a legnagyobb figyelem irányulhat az ország chip-revitalizációs erőfeszítéseit illetően. 

japan-flag-on-semiconductor-1024x570

CI/CD-vel folytatódik az AWS hazai online meetup-sorozata!

A sorozat december 12-i, ötödik állomásán bemutatjuk az AWS CodeCatalyst platformot, és a nyílt forráskódú Daggert is.

CI/CD-vel folytatódik az AWS hazai online meetup-sorozata! A sorozat december 12-i, ötödik állomásán bemutatjuk az AWS CodeCatalyst platformot, és a nyílt forráskódú Daggert is.

japán kormány által 2022-ben alapított Rapidust számos japán cég, köztük a Toyota Motor és a Sony Group támogatja, emellett együttműködik az amerikai IBM-mel is. A vállalat már több mint 2 milliárd dollár állami támogatást kapott, miután a legmodernebb 2 nanométeres logikai chipek sorozatgyártását tűzte ki célul 2027-ig.

A Rapidus elnöke, Tetsuro Higashi szerint ez a vállalat Japán „utolsó esélye” arra, hogy visszaszerezze vezető pozícióját a globális színtéren, és utolérja az olyan erős vezető pozícióban lévő szereplőket, mint Tajvan és Dél-Korea. Az 1980-as években még Japáné volt a vezető szerep, amikor még a globális félvezetőpiac több mint felét tudhatta magáénak. Az ország azonban fokozatosan lecsúszott az élmezőnyből, miután megjelentek olyan külföldi versenytársak, mint a dél-koreai Samsung és a Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC), amely jelenleg a világ meghatározó szerződéses chipgyártója.

November 25-26-án 6 alkalmas K8s security és 10 alkalmas, a Go és a cloud native szoftverfejlesztés alapjaiba bevezető képzéseket indítunk. Az élő képzések órái utólag is visszanézhetők, és munkaidő végén kezdődnek.

a címlapról