Szorosabban fogja a TSMC a Kínának szállított AI-chipeket
Felfüggeszti egyes AI-chipjei szállítását kínai felek számára a TSMC, miután a Huawei-hez közvetett módon kerülhettek olyan komponensek, amelyekhez egyébként nem lehetett volna hozzáférése.
Október közepén nyomozás indult a Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) ellen annak gyanújával, hogy a chipgyártó áthághatta az exportszabályokat a Huawei-jel való üzletelés érdekében. A vizsgálat középpontjába egész pontosan a Mate 60 széria modelljeiben felhasznált Kirin 9000 chipek és a Huawei új Ascend AI processzora került, mivel mindegyik olyan komponenseket tartalmaz, amelyekhez a cég egyébként elméletileg nem férhetne hozzá.
Ennek nyomán az Egyesült Államok tisztviselői október végén szólították fel a Kereskedelmi Minisztériumot (DOC), hogy tegyen szigorúbb lépéseket a Huawei „amerikai törvények megkerülésére használt titkos hálózata” ellen, amelyen keresztül a Huawei félvezetőgyártó berendezéseket (SME) tud beszerezni. A TSMC még október végén felfüggesztette a szállítást a kínai Sophgo chiptervező számára, miután kiderült, hogy a számára értékesített chipek egyik típusa a Huawei termékeibe került.
A TSMC a napokban arról értesítette a kínai AI/GPU chipeket gyártó cégeket, hogy november 11-től leállítja a 7 nanométeres és annál fejlettebb chipek szállítását a minisztérium utasítására a kínai felek számára. A tiltás nem érinti azokat a kínai ügyfeleket, akik 7 nm-es chipeket más felhasználási célokra, például mobilhoz és kommunikációhoz szeretnék felhasználni, és a chipgyártó bevételére gyakorolt hatás valószínűleg minimális lesz.
CI/CD-vel folytatódik az AWS hazai online meetup-sorozata! A sorozat december 12-i, ötödik állomásán bemutatjuk az AWS CodeCatalyst platformot, és a nyílt forráskódú Daggert is.
A szállítás feltétele a BIS, azaz az Ipari és Biztonsági Hivatal jóváhagyása. A TSMC szigorúbb szabályai főleg az olyan kínai technológiai óriáscégek ambícióit törhetik le, mint az Alibaba és a Baidu, akik eddig jelentős összegeket fektettek be AI-felhőik félvezetőinek tervezésébe.
A TSMC 2020 óta nem fogadhat új megrendeléseket a Huaweitől, igazodva az Egyesült Államok által a kínai óriásra kivetett szankciókhoz. Az USA exportszabályozásának kifejezetten a Huaweit célzó rendelkezései az egyesült államokbeli cégek által fejlesztett gyártóberendezések használatára is vonatkoznak, a chipgyártó tehát az USA felelős hatóságaitól kapott speciális licenc hiányában nem teljesíthet megrendeléseket a Huawei felé az USA-ból származó technológiával, beleértve a hardvereket és szoftvereket is - még akkor sem, ha maga az üzem az országon kívül helyezkedik el.
A Huawei már régóta dolgozik félvezetőgyártói ambíciói megvalósításán, de a 2019-ben bevezetett amerikai korlátozások egy időre lassították a folyamatot, aminek lendületet ad a másik oldalon, hogy Kína maga is próbálja megerősíti a hazai chipgyártási kapacitást. A Huawei köztudottan egy hatalmas, új Sanghaj melletti K+F létesítményen dolgozik. A bizottsági levél azonban azokra a tavalyi jelentésekre összpontosít, amelyek szerint a Huawei állítólag titkos hálózatot épített olyan cégekből, akik az amerikai kkv-k és mások chiptechnológiáinak ellopására törekszenek.