Befejezte a metróhálózat 5G-s fejlesztését a Telekom
Immár a teljes budapesti metróhálózaton elérhetővé vált a Magyar Telekom mobilos ügyfelei számára az 5G-s szolgáltatás. A cég szerint a hálózat mobilhang- és adatforgalma egy 20-30 ezer fős városéval ér fel.
Mostantól a teljes budapesti metróhálózat utazók által használható területein elérhető a Magyar Telekom 5G-s szolgáltatása - jelentette be a távközlési cég hétfőn. A vállalat a mobilhálózat országos korszerűsítésének részeként először a kisföldalatti vonalán kapcsolta be a szolgáltatást júliusban, ezt követte a többi hálózat a nyár, illetve az ősz során.
A mobilhálózat fejlesztési munkálatai a metróvonalakon teljesen sajátos ütemben zajlanak, hiszen a legtöbb munkálatot eleve csak üzemszünet idején, éjszaka lehet elvégezni, emellett a körülmények sem feltétlenül ideálisak minden esetben.
Ünnepi mix a bértranszparenciától a kódoló vezetőkig Négy IT karrierrel kapcsolatos, érdekes témát csomagoltunk a karácsonyfa alá.
A budapesti metróhálózat mobilszolgáltatással történő ellátása részben ezért, részben pedig az infrastruktúra-partner üzleti döntései miatt sokáig megoldatlan maradt, különösen a mobil szélessávú szolgáltatásokat illetően. A jég 2011-ben tört meg, amikor a Vodafone elsőként kapcsoltba be az M2-es vonalon a 3G-s szolgáltatást, innentől a fejlesztések felgyorsultak, a három évvel később üzembe álló M4-es vonalon pedig már eleve 4G-s szolgáltatást nyújtottak az operátorok (kivéve a Vodafone-t).
A Telekom az M2-es vonalon egyébként augusztus közepétől, az M4-esen szeptembertől, az M3-as vonalon pedig mától tette elérhetővé az 5G-s szolgáltatást, melynek igénybe vételéhez továbbra is 5G-képes telefonnal, megfelelő díjcsomaggal és legalább 4G-képes fizikai vagy eSIM-mel kell rendelkezni.
A szolgáltató eközben arról számolt be, hogy ügyfelei egyre intenzívebben használják mobileszközeiket a metrókon is: a metróvonalakon mért mobil adatforgalom az elmúlt időszakban megkétszereződött, eközben a metrók hálózatának mobilhang- és adatforgalma hasonlít egy 20-30 ezer fős városéhoz. A teljes budapesti metróhálózat legforgalmasabb állomása adatforgalmi szempontból a Nyugati pályaudvar, ahol annyi adatforgalom zajlik, mint az M1-es vonalon összesen.