Saját chipen dolgozik az OpenAI
Több versenytársához hasonlóan igyekszik a piacvezető gyártó, az Nvidia mellett más beszállítóktól is beszerezni a mesterséges intelligencia rendszereket működtető processzorokat az OpenAI, mely két éven belül saját tervezésű megoldásokat is beépíthet adatközpontjaiba.
Nem hivatalos források szerint saját, részben házon belül tervezett processzorokkal kívánja kiegészíteni mesterséges intelligencia modelleken dolgozó adatközpontjait az OpenAI. A cég a Broadcommal és a TSMC-vel közösen dolgozik egy olyan megoldáson, mely a piacvezető Nvidia-hoz kötődő beszállítói függőséget legalább kis mértékben feloldhatja rövid távon.
Az OpenAI az önálló(bb) ellátás érdekében több opciót is számításba vett, melyek között szerepelt többek között, hogy a cég nem csak saját maga tervezi, hanem házon belül is állítja elő a processzorokat. A saját fabok felépítését ugyanakkor a rendkívüli költségigények és időszükséglet miatt elvetették a cégnél.
A Gitlab mint DevSecOps platform (x) Gyere el Radovan Baćović (Gitlab, Data Engineer) előadására a november 7-i DevOps Natives meetupon.
A Reuters riportja szerint a ChatGPT mögött álló cég hónapokon keresztül tárgyalt a chiptervezésben régi motorosnak számító, több amerikai technológiai multival együtt dolgozó Broadcommal az együttműködésről, mely a chipek tervezésén túl a gyártókapacitás lekötésében is közreműködött a világ legnagyobb bérgyártójánál, a TSMC-nél.
A lap forrásai úgy tudják, hogy a két cég által közösen fejlesztett chip nem a mesterséges intelligencia modellek feltanítására, hanem típuskövetkezetés-feladatokra lesz optimalizálva.
Az új adatközponti megoldások várhatóan 2026-ra készülhetnek el és a Broadcom mellett más partnerek is részt vehetnek a fejlesztési folyamatban.
Az OpenAI fenti stratégiája alapvetően jól illeszkedik abba az iparági trendbe, melyben a mesterséges intelligencia modelleket üzemeltető technológiai multik igyekeznek a beszállítói láncban nyomasztó fölénnyel jelen lévő Nvidia termékei mellett saját megoldásokat fejleszteni.
Így létezik már és/vagy gyártás alatt áll saját adatközponti processzor a Google-nél, a Meta-nál, a Microsoftnál és az Amazonnál is. Eközben független beszállítóként az Nvidia legnagyobb riválisa, az AMD is próbál magának egyre több partnert levadászni - többek között az OpenAI-jal is megállapodott már a cég, mely hozzájárulhat ahhoz, hogy 2024-ben a vállalat AI-rendszerchipekből származó árbevétele elérje a 4,5 milliárd dollárt.