:

Szerző: Dömös Zsuzsanna

2024. október 15. 13:45

Moduláris atomreaktorokból vásárol energiát a Google

Az AI-szolgáltatások miatt megnőtt áramigényt újabban atomreaktorokból származó energiával próbálják fedezni a techóriások, a Microsoft utána a Google is hasonló megállapodást kötött.

A Google hétfőn írt alá megállapodást a Kairos Power nevű energiaszolgáltatóval, melynek köszönhetően a keresőóriás atomreaktorokból származó áramot vásárol az erőforrásigényes mesterségesintelligencia-szolgáltatások fejlesztéséhez és működtetéséhez. A cég a kis méretű, moduláris atomreaktorok (SMR) telepítésével abban bízik, hogy a tiszta, megbízható energiaforással a fenntarthatóságot is szem előtt tudja tartani. A felek nem hozták nyilvánosságra az ügylet pénzügyi feltételeit.

Az együttműködés értelmében a Kairos Power 2030-ig építi fel az reaktort, amit egészen 2035-ig újabb reaktorok követnek majd, a Google 500 megawattot vásárol az összesen 6-7 reaktorból. Mivel az energetikai startup egyelőre még nem rendelkezik kész SMR-rel, így számára fejlesztési projektjént is hasznosul a partnerség.  A Kairosnak viszont még számos engedélyt kell megszereznie, ami évekig tarthat.

kairoskiemelt

Ünnepi mix a bértranszparenciától a kódoló vezetőkig

Négy IT karrierrel kapcsolatos, érdekes témát csomagoltunk a karácsonyfa alá.

Ünnepi mix a bértranszparenciától a kódoló vezetőkig Négy IT karrierrel kapcsolatos, érdekes témát csomagoltunk a karácsonyfa alá.

Ilyen téren a Microsoft sem késlekedik: a Constellation Energy energiaipari vállalat szeptember végén jelentette be, hogy a Three Mile Island-i atomerőmű újraindítását tervezi, méghozzá azzal a céllal, hogy a létesítmény segítsen kiszolgálni a Microsoft hatalmas energiaigényét, miközben a technológiai óriás adatközponti beruházásokat hajt végre a generatív mesterséges intelligencia korában.

A Constellation 1,6 milliárd dollárt fektet be az erőmű újraindításába 2028-ig, beleértve a nukleáris üzemanyagot is. A Microsoft egy 20 éves megállapodás keretében vásárol áramot az erőműtől, hogy az adatközpontok által fogyasztott energiát a szén-dioxid-mentes energiával párosítsa. 

Az elemzők az adatközpontok villamosenergia-igényének megugrására számítanak a következő évtizedekben, a különféle AI-technológiák az elektromos hálózat megterhelésével fenyegetnek. Bár a becslések eltérőek, a Goldman Sachs előrejelzése szerint az adatközpontok 2030-ra az Egyesült Államok teljes villamosenergia-igényének 8%-át fogják fogyasztani, szemben a jelenlegi 3%-kal.

a címlapról