:

Szerző: Dömös Zsuzsanna

2024. szeptember 2. 12:22

Mégsem lesz leradírozható a Windows 11 kémfunkciója

Ugyan egy előzetes frissítés azt sugallta, hogy az októberben visszatérő Recall funkciót akár teljesen le lehet majd radírozni az eszközről, bugról volt szó, nem feature-ről.

A Microsoft a nyár elején jelentette be a Windows 11 Recall nevű funkcióját, ami azon fejlesztések sorát bővíti, melyekkel a cég hardverfrissítésre próbálja ösztönözni a felhasználókat a fejlett AI-képességek ígéretével. A korábban előzetes verzióban elérhető Recall a kiberbiztonsági szakértők és a szabályozók aggodalmát hamar felkeltette annak ellenére, hogy a Microsoft szerint a titkosított pillanatképeket a funkció lokálisan tárolja és elemzi, így azok nem továbbítódnak a felhőbe. Ennek eredményeként a Microsoft visszavonta az eszköz elérhetőségét, napokkal azelőtt, hogy szélesebb felhasználói kör számára is elérhetővé tette volna.

A redmondiak októbertől teszik ismét elérhetővé a funkció átdolgozott változatát a Windows Insider programban résztvevők számára, de részletekbe menően nem számolt be arról, hogy milyen konkrét változásokat is hajtott végre az elmúlt hetekben. 

Ugyan a Windows 11 legutóbbi frissítése arra utalt, hogy az előre telepítetten érkező Recall könnyedén eltávolítható lesz, nem ez a helyzet: a Microsoft közlése szerint bugról van szó, amit hamarosan orvosol.

recall_kiemelt

Gyere el az AWS Hungary első felhőmigrációs rendezvényére! (x)

Nemzetközi előadók, és valódi hazai tapasztalatok a személyes találkozás lehetőségével - szeptember 20-án a MagNet Házban.

Gyere el az AWS Hungary első felhőmigrációs rendezvényére! (x) Nemzetközi előadók, és valódi hazai tapasztalatok a személyes találkozás lehetőségével - szeptember 20-án a MagNet Házban.

A DeskModder szúrta ki pár napja, hogy a Windows 11 24H2 előzetes KB5041865-ös csomagja tartalmazza a beállítást, ami a Vezérlőpulton keresztül teljes körűen leradírozhatóvá teszi a kukkolós funkciót az eszközről, de a cég szerint a kapcsoló megjelenítése egyszerű hiba. Ez nagy irányváltást jelentett volna amúgyis a redmondiak részéről, mivel a bejelentésekor még az volt a terv, hogy a Recall teljes mértékben beépül a rendszerbe a Copilot + PC-ken, de a felhasználók számára adott lesz a deaktiválás lehetősége, ha az uninstallálás nem is.

A bug egyben teret adott a spekulációnak, hogy talán csak az európai felhasználók számára fog megjelenni a funkció az európai digitális piacot szabályozó DMA előírásainak való megfelelés miatt, de a Microsoft reakciója szerint ez sem állja meg a helyét.

A korábbi ígéretek közt elhangzott, hogy a képernyőmentéseket tartalmazó adatbázis titkosítást kap és Windows Hello-n keresztüli hitelesítés után lesz csak hozzáférhető és megtekinthető. A Recall széles körű kiadásának időzítése kritikus lehet: a fogyasztók nagyobb érdeklődést mutathatnak az új számítógépek vásárlása iránt az ünnepi szezonban, ha a Microsoft addigra minden azt támogató eszközre elérhetővé teszi a funkciót.

Az adatvédelmi szakértők körében hamar negatív visszhangot kapott Recall öt másodpercenként készít automatikusan képernyőmentést a felhasználó kijelzőjéről annak érdekében, hogy később lekérdezéseket futtathasson a korábbi aktivitásával kapcsolatban, és így a cég szerint „könnyebben visszakereshessen tartalmakat” képeket, szövegeket, annak leírásával, hogy mit keres. Ez viszont azt is jelenti, hogy a funkció kereshet a felhasználók múltbeli tevékenységei között, beleértve a fájljaikat, fényképeiket, e-mailjeit és böngészési előzményeit. Ez pedig elméletben lehetőséget ad arra, hogy az eszköz többi felhasználója, vagy a hozzá fizikai hozzáférést szerző kiberbűnöző megtekintse és exportálja a rögzített képernyőképeket.

Az őszi szezonnyitó kraftie karrier-meetup október 2-án - online és fizikai formában is.

a címlapról