Elhagyja székét a Microsoft az OpenAI tanácsában
A Microsoft feladja szavazati joggal nem rendelkező megfigyelői helyét, miután egyre aktívabbá váltak a szabályozók a mesterséges intelligenciát érintő kérdésekben Európában és az Egyesült Államokban egyaránt.
Keith Dolliver, a Microsoft főtanácsos-helyettese arról számolt be az OpenAI-nak írt levelében, hogy jelentős előrelépést látott az utóbbi 8 hónapban az újonnan megalakult igazgatótanácshoz képest, amit elegendőnek ítél ahhoz, hogy megbízzon a kijelölt irányban, és már nem látja szükségesnek a megfigyelői szerepet. A cég ezzel kiiktat egy meglehetősen érzékeny pontot is, ami jobban megnyugtathatja a trösztellenes szabályozókat. Az AI-startup az ügyhöz álló források elmondása alapján a későbbiekben nem tervezi feltölteni a Microsoft helyét, tehát egyelőre kizártnak tűnik, hogy az Apple üljön be a megüresedett székbe.
A redmondi szoftveróriás tavaly novemberben kapott szavazati joggal nem rendelkező megfigyelői helyet az OpenAI átrendezett igazgatótanácsában. A legfontosabb befektetőként is szerepet vállaló, egyben a cég 49 százalékát tulajdonló redmondi szoftvercéget ez arra jogosította fel, hogy képviselője részt vegyen az OpenAI igazgatótanácsi ülésein és bizalmas információkhoz férjen hozzá, nagyobb rálátást kapjon a vállalat belső működésébe, de nincs beleszólása a szervezetet érintő ügyekbe, például az igazgatók megválasztásába.
2025: neked mennyi pénzt ér meg a home office? Itt vannak az IT munkaerőpiaccal kapcsolatos 2025-ös prognózisaink.
Július elején az Európai Unió versenypolitikáért felelős biztosa, Margrethe Vestager bejelentette, hogy nagyszabású trösztellenes vizsgálatok indulnak az Európai Unióban a mesterséges intelligenciával kapcsolatos közelmúltbeli együttműködések kapcsán.
Ugyan a tisztviselők korábban arra jutottak, hogy nem fognak vizsgálatot indítani a 13 millió dolláros Microsoft-OpenAI befektetés miatt, és a Microsoft megfigyelői szerepe sem változtatta meg az OpenAI függetlenségét, mégis a trösztellenes szabályok értelmében kérdéseket küldenek a vállalatoknak, hogy felmérhessék az exkluzív megállapodások versenytársakra gyakorolt potenciális hatásait. Emellett Nagy-Britannia Verseny- és Piacfelügyeletének aggályait sem sikerült még teljesen eloszlatni, így valóban érthető a redmondi cég óvatossága.