A VoLTE és VoNR után ideje megbarátkozni az IVAS-sal
A hanghívás - legfőképpen a mobil hanghívás - az újabb generációs hálózati technológiáknak köszönhetően az elmúlt évtizedekben sokat fejlődött, legfőképpen a hangminőséget tekintve. A VoLTE és a VoNR után a következő nagy dobás az IVAS lehet.
Hétfőn sikeresen lezajlott az első, mobilhálózaton keresztüli 3D-s hanghívás Finnországban, ahol az ország legnagyobb technológiai multija, a Nokia elsőként demózva az IVAS (Immersive Voice and Audio Services) technológiában rejlő lehetőségeket a hangtovábbításban.
A cég szerint az 5G Advanced szabványba integrált új technológia bevetése a legnagyobb előrelépés lehet a mobilos hangalapú kommunikáció megjelenése óta, mivel a korábbi, monofónikus rendszerekkel ellentétben képes a beszélgetőpartnereket a térben pozícionálni, ami leginkább konferenciahívások esetében válhat a résztvevők hasznára - állítják a szabványalkotók.
A mobilhívás minőség a GSM-korszak kezdete óta sokat javult, legfőképpen a csomagkapcsolt technológiák (Voice ove LTE, illetve annak 5G-s testvére, a Voice over NR) megjelenésének köszönhetően, a beszéd 3D-s továbbítását illetően azonban ez lehet az első, globálisan elfogadott és elterjedt szabvány.
Machine recruiting: nem biztos, hogy szeretni fogod Az AI visszafordíthatatlanul beépült a toborzás folyamatába.
Az első IVAS-alapú hanghívást a Nokia elnök-vezérigazgatója, Pekka Lundmark indította, aki Stefan Lindstörmöt, Finnország digitalizációért és új technológiáért felelős nagykövetét hívta fel. A hívás történelmi jelentőségét valamelyest emelheti, hogy Lundmark ott volt az első GSM-hívás lebonyolításánál is 1991 július elsején.
A Nokia szerepvállalása a technológia bemutatója kapcsán nem véletlen: a finn multi a 3GPP IVAS kodek fejlesztése során meghatározó szerepet játszott, jóllehet a szabványt értelemszerűen nem egyedül, hanem 13 másik céggel együtt hozta tető alá.
Az első térhatású hanghívás kereskedelmi 5G-s hálózaton keresztül zajlott, igaz nem az IVAS technológiával, hanem egy azt szimuláló saját Nokia megoldással, melyet Immersive Voice rendszernek hívnak a finnek.
A hívásoknál alkalmazott térhatású hang továbbításához nem csak a hálózatot, hanem a készülékeket is fel kell készíteni, ez azonban a szakemberek szerint abból a szempontból kevésbé jelent problémát, hogy a mai okostelefonok jelentős része már minimum két mikrofonnal rendelkezik, melyet a térhatású hang leképzéséhez lehet használni.