Benyomul az európai mobilhálózatok szívébe az AWS
Történelmi jelentőségű döntés született a spanyol Telefonicanál azzal, hogy a cég Európában elsőként a legszenzitívebb ügyféladatokat és az alapvető kommunikációs csatornákat kezelő maghálózatának egy részét az Amazon publikus felhőjébe szervezte ki.
A távközlési multik az elmúlt években éppúgy felfedezték magunkak a felhőalapú megoldásokat, mint megannyi más iparág prominens szereplői, ám a mobilhálózatok legszenzitívebb komponensét, a maghálózatot, illetve a mögötte álló infrastruktúrát eddig még egyik cég sem engedte ki a kezéből, illetve bízta rá publikus felhőszolgáltatásra.
Ez változhat most meg Európában a spanyol Telefonica és az Amazon Web Services (AWS) történelmi jelentőségűnek titulált megállapodásával, melynek részeként az O2 márkanév alatt szolgáltató német leányvállalat egymillió 5G-s előfizetőjét áthelyezi egy az AWS-en keresztül üzemeltett külső maghálózatba.
CI/CD-vel folytatódik az AWS hazai online meetup-sorozata! A sorozat december 12-i, ötödik állomásán bemutatjuk az AWS CodeCatalyst platformot, és a nyílt forráskódú Daggert is.
A publikus felhőszolgáltatások ilyen célra történő felhasználására eddig egyetlen alkalommal volt csupán példa, az amerikai Dish Networks mobilhálózatának 2021-es indulásakor. Ott a szolgáltató szintén az Amazon publikus felhőjében építette fel a maghálózatot, ugyanakkor egy a nagy szolgáltatókhoz képest jóval kevésbé összetett infrastruktúrával rendelkező, éppen induló operátor esetében ez egyszerűbb feladatnak bizonyult.
Az O2-nek Németországban jelenleg nagyjából 45 millió ügyfele van, Mallik Rao, a cég műszaki vezérigazgató-helyettese a Reutersnek adott nyilatkozatában közölte, ha az együttműködés beváltja a hozzá fűzött reményeket, 2025-26 -ban a teljes ügyfélbázis további 30-40% -át érintően migrálhatja a felhőbe a maghálózati kapacitást a szolgáltató.
A nagy globális felhőszolgáltatók, így az Amazon mellett a Microsoft és a Google számára a távközlési iparággal történő hasonló együttműködések óriási bevételnövekedést rejthetnek magukban. Egyes piaci előrejelzések szerint míg a globális telkópiaci szereplők 2021-ben 19,7 milliárd dollárt költöttek el a felhőszolgáltatóknál, addig ez az összeg 2030-ra elérheti a 109 milliárd dollárt.