Már M4 chippel jön az eddigi legvékonyabb iPad Pro
Az Apple az M4 chip mellett új iPadeket mutatott májusi eseményén, alig hat hónappal az első M3-as MacBook Pro, és két hónappal az M3 chippel frissített Mac Book Air után. A frissítéssel már adós volt, hiszen 2022 óta nem jelentett be új táblagépeket.
Az Apple ezúttal „Let Loose” mottóval ellátott májusi eseményének legérdekesebb pontja a cég M-sorozatú rendszerprocesszorának negyedik generációjának bejelentése volt május hetedikén, ami meglepően erős neurális egységgel (NPU) lett ellátva az AI-feladatok gyorsításához. A 3 nanométeres eljárással gyártott processzor négy nagy teljesítményű és hat hatékony CPU maggal rendelkezik, melyek mindegyike ML-gyorsítót is kapott.
Az M4-ben alkalmazott 16 magos neurális feldolgozóegység másodpercenként 38 billió műveletre (TOPS) képes, feltehetően INT8 használatával. Amennyiben tényleg képes hozni ezt a csúcsértéket, gyorsabbnak számít az AMD Ryzen 8040-es sorozatánál. Az előző generációkkal való összehasonlítás sem maradt el: az M4 az M2 generációnál 50 százalékkal gyorsabb CPU-teljesítményt kínál, és négyszer gyorsabb, ha grafikus gyorsítóról van szó. Az M3 neurális motorja másodpercenként 18 billió műveletre képest, tehát ez jelentős előrelépés az Apple hardverében.
Az M4 része egy 10 magos GPU, amely támogatja a hardveresen gyorsított ray tracinget az iPaden, és jelentősen felgyorsítja a renderelési időt is. Az Apple egyébként azt a bátor kijelentést tette, hogy a hardver olyan teljesítményt nyújt, mint egy egyenértékű GPU egy vékony és könnyű laptopban, de negyedannyi energiára van szüksége.
PrOLED
Az M4 mellett bemutatkozott a hardver is, amibe elsőként lesz belepakolva az újdonság: eddig példátlan mód az iPad Pro új tagja kapja meg a legújabb chipet. Az M4 chippel hajtott frissített iPad Pro két – 11 és 13 hüvelykes – méretben érhető el, azzal a fő újítással még, hogy a kijelzőt LCD-ről az új tandem OLED struktúrára váltották a tervezők, "Ultra Retina XDR" megnevezest ráaggatva.
Ünnepi mix a bértranszparenciától a kódoló vezetőkig Négy IT karrierrel kapcsolatos, érdekes témát csomagoltunk a karácsonyfa alá.
A technológiával a táblagépek képernyője HDR tartalom esetén is 1000-1600 nites fényerőt tud produkálni, ami a csúcskategóriás Samsung TV-k szintjére emeli a megjelenítés minőségét. A nano-textúrájú üvegből készített kijelző lényegében matt. Az M4 chip maga egy frissített kijelzőmotorral rendelkezik a tandem OLED vezérlésére, amely az Apple szerint világosabb és élesebb, ugyanakkor fizikailag vékonyabb és könnyebb a hagyományos OLED képernyőknél.
Az OLED-re való áttérés azt is jelenti, hogy az iPad Pro mindkét mérete ugyanazt a megjelenítési minőséget kínálja. 2021-től a nagyobb, 12,9 hüvelykes modell Mini LED-kijelzőt kapott, amely több szempontból is felülmúlta a kisebb iPad Pro-t és annak hagyományosabb képernyőjét.
Részben a kijelző is hozzáárul ahhoz, hogy a valaha volt legvékonyabb iPadet sikerült kialakítani, ami a 11 hüvelykes modell esetében 5,3 miliméternyi, a 13 hüvelykes modellnél pedig 5,1 milliméter "vastagságot" jelent. A készülék tárhelybővítést is kap, a bevezető modell 256 GB-tól indul egészem 2 TB-ig, RAM-ból pedig 8 GB-16 GB a lehetőség.
Az új iPad Pro készülékeket még 12 megapixeles kamera, LIDAR szkennerek és adaptív vaku jellemzi, végül egyesek számára fontos lehet, hogy a szelfikamera elhelyezése megváltozott, immár fekvő helyzetbe került, így lényegében jobban kihasználható a 12 MP-es ultraszéles kamera a videóhívások során.
Levegőre!
A portfólióhoz hozzáadódott elérhetőbb áru opcióként egy 13 hüvelykes iPad Air is, ami mellett választható egy frissített 11 hüvelyes modell is még M2 chippel. A táblagépet így kétféle méretben választhatják a vásárlók, amire eddig még nem volt példa. Az új iPad Air még M2 chippel, de már Apple Pencil Pro támogatással jön, ami egy pontosabb vezérlést tesz lehetővé a kreatívok számára.
Az új toll kialakításában nagyon hasonlít a második generációs kiadáshoz, viszont olyan új funkciókkal bővült, mint a szorításérzékelő, a haptikus visszajelzést adó motor, valamint a giroszkóp. Frissül egyébként a Magic Keyboard is, ami szintén kapott haptikus visszajelzést egy új funkcióbillentyű-sor mellett.
Az iPad Pro május 15-től érhető el 499 990 forintos indulóáron (11 hüvelykes), nagyobb testvéréhez 649 990 forinttól lehet hozzájutni. Az új iPad Air kezdőára 299 990 forint – 399 990 forint, szintén a méret függvényében. A Pencil Pro stylust 62 990 forintért lehet beszerezni szintén május 15-től.
Noha az új M4 processzor képességeinek sok szót szentelt az Apple, adós maradt azzal, hogy az AI-jal kapcsolatos terveit is megossza a nyilvánossággal, de minden bizonnyal a júniusi WWDC fejlesztői konferencián lehet majd arról hallani bővebben, miként próbálja meg integrálni a technológiát saját ökoszisztémájába.