Erősödhetett a Windows 10 - a Windows 11 kárára
Nem reprezentatív, de a tendenciákat jól tükröző havi mérések alapján a Windows 11 adaptációja nem hogy lassul, de közben a Windows 10 javára dönthethetnek a felhasználók.
A Statcounter mérései alapján áprilisban is csökkent a Windows 11 piaci részesedése, miután a februári csúcs után gyakorlatilag folyamatosan esik az operációs rendszer legújabb verziójának népszerűsége. A februárban mért 28,16 százalék után április végére 25,65 százalékos szeletet tudhatott magának az OS, de ami miatt szomorúbb lehet a Microsoft, hogy a felhasználók láthatóan többen tendáltak a Windows 10 felé, méghozzá annyian, hogy első alkalommal sikerült átlépni a 70 százalék feletti értéket 2023 szeptembere óta.
A Windows 11 tehát láthatóan kezdi elveszíteni a felhasználók egy részét az életciklusa közepén. Még a kevésbé népszerű Windows 8 és Windows 8.1 szelete is azután kezdett csökkeni, hogy a cég már kiadta a rendszer következő főverzióját. Ugyan a Statcounter becslései nem 100 százalékban reprezentatívak, és a piaci részesedés abszolút értékeinek megállapítására nem alkalmas, de a csökkenő tendencia azt mutatja, hogy a Windows 11 még mindig nem győzi meg kellőképp a Windows 10-et használókat.
Némileg pozitívabb lehet a cég számára, hogy a Steam játékáruház számai alapján a Windows 11 erősödött, 3,54 százalékos ugrással 45,15 százalékra tornázva fel részesedését a játékosok körében, miközben a Windows 10 3,38%-os csökkenést produkált. A Windows 7 annak ellenére él és virul, hogy a rendszer támogatása már megszűnt, a windowsos PC-k körülbelül 3 százaléka még mindig ezt a kiadást futtatja.
A szétszteroidozott diversity alkonya Évtizedekben mérhető folyamatokat nem lehet profitorientált cégek asszisztálásával pár év alatt lezavarni, DEI csomagolásban.
Már tavaly októberben sejteni lehetett, hogy az új rendszer adaptációjának tempója lényegesebben lassabban zajlik, mint az elődé, nem véletlen, hogy a cég már nem tesz közzé hivatalos számokat a havi aktív eszközökkel kapcsolatban. A Microsoft várhatóan májusban fogja bemutatni a Windows 11-be beépülő új AI-funkciókat, ami vonzóbbá teheti a felhasználók számára a kiadást a Windows 10-zel szemben. A redmondi cég jó eséllyel a hónap második felében, a BUILD konferencia alkalmából hivatalos információkkal is szolgálhat a Windows 11-el kapcsolatban.
A váltást természetesen nem könnyítik meg a Windows 11 hardveres követelményei, főként a processzorokra vonatkozó minimimum kitételek, de egyesek szerint a szoftveres újítások sem feltétlen sem annyira vonzóak, hogy átváltsanak a már megszokott rendszerről. A hardverkövetelmények azt eredményezték, hogy a Windows 11 bevezetése lassabb a Windows 10-től, ami korábban ingyenes frissítésként több Windows 7-8 felhasználó számára volt elérhető. A Windows 11 ingyenes frissítés volt a Windows 10 felhasználók számára, de csak akkor, ha megfeleltek a minimális hardverkövetelményeknek, ezzel több millió gépet kizárva a körből.
A Windows 10-nek alig több mint egy év kellett megjelenése után ahhoz, hogy átlépje a havi 400 milliós mérföldkövet, ami a Microsoft akkori kommunikációja szerint 115 százalékkal gyorsabb adaptálódási arányt jelentett a Windows 7-hez viszonyítva. A Windows 11-nek ezzel szemben két évbe telt elérni ugyanezt az eredményt, ami jelentősen lassabb az előző verzióhoz képest. A Windows 10 a kétéves évfordulója után néhány hónappal lépte át a 600 millió készüléket.