:

Szerző: Dömös Zsuzsanna

2024. április 29. 14:00

6,4 milliárd dollárért viszi az IBM a HashiCorpot

A HashiCorp felvásárlásával a Terraform és a Vault termékekkel erősíti meg hibrid felhős erőfeszítéseit az IBM, de még kérdéses, hogy mit kezd az open source iránnyal.

Az IBM nem kíván tisztán felhőinfrastruktúra-szolgáltatóként versenyezni a piacon olyan nagy társakkal szemben mint a Microsoft vagy a Google, helyette az összetett hibrid környezetek felé fordult az utóbbi évek során. Ennek első markáns jele volt 2018-ban a Red Hat 34 milliárd dolláros gigafelvásárlása, ami után az Apptiót is bekebelezte magának.

Most újabb komoly üzlet mutatja a cég növekvő étvágyát a hibrid megoldások iránt a generatív mesterséges intelligencia korában: a vállalat pár napja bejelentette, hogy részvényenként 35 dollárért megvásárolja a HashiCorpot egy 6,4 milliárd dolláros készpénzes ügylet keretében, ami várhatóan 2024 év végén zárul le. Az IBM befektetői mindenesetre nem lelkesednek az üzletért, a hír után a korai kereskedésben a cég részvényei enyhén csökkentek, miközben a HashiCorp részvényei több mint 22%-os növekedést mutattak.

2021 végén a népszerű „infrastruktúra mint kód” (IaC) eszközöket gyártó HashiCorp tőzsdére lépésekor értékét több mint 14 milliárd dollárra becsülték, jelenleg 5,8 milliárd dolláros piaci kapitalizációval rendelkezik. Az IBM közleménye szerint portfóliója és a HashiCorp szolgáltatásait kombinálva egy átfogó, végpontok közötti hibrid felhőplatformot sikerülhet majd létrehozni, miközben a HashiCorp különálló részlegként folytatja munkáját az IBM-en belül. Igaz, míg az akvizíció hivatalosan nem zárul le, addig vajmi keveset közölhet valódi céljairól a vállalat.

Elemzők szerint az üzlettel az IBM célja a piaci hatókörének kiterjesztése mellett az is lehet, hogy pótolja a saját Ansible platformjának hiányosságait. Jim Kavanaugh, az IBM pénzügyi igazgatója szerint „a Red Hat Ansible Automation Platform konfigurációkezelésének és a Terraform automatizálásának hatékony kombinációja leegyszerűsíti majd az alkalmazások kiépítését és konfigurálását a hibrid felhőkörnyezetekben.”

ibmhashi

Ünnepi mix a bértranszparenciától a kódoló vezetőkig

Négy IT karrierrel kapcsolatos, érdekes témát csomagoltunk a karácsonyfa alá.

Ünnepi mix a bértranszparenciától a kódoló vezetőkig Négy IT karrierrel kapcsolatos, érdekes témát csomagoltunk a karácsonyfa alá.

A HashiCorp egy felhőalapú infrastruktúrával foglalkozó vállalat, amely kiterjedt eszközkészlettel segíti az IT-szakembereket a multi-cloud környezetek kezelésében és automatizálásában. Több mint 4400 ügyfélből álló ügyfélkörében olyan prominens nevek találhatók, mint a Bloomberg, a Comcast, a Deutsche Bank, a GitHub, a JPMorgan Chase, a Starbucks és a Vodafone. A Fortune 500 cégek 85 százaléka használja a HashiCorp valamelyik termékét.

A cég egyik legismertebb terméke a Terraform "Infrastructure-as-code" eszköz, amellyel konfigurációs fájlban leírható a virtuális infrastruktúra - akár a teljes gépterem, ha igényünk van rá. Ezt tetszőleges alkalommal futtathatjuk le, a módosításokat követhetjük akár verziókezelővel, tehát sokkal-sokkal hatékonyabb, konzisztensebb megoldás, mint kézzel konfigurálni a publikus felhőt. Maga a Terraform már széles támogatásnak örvend, a nagyobb felhős szolgáltatók már támogatják, az API-t pedig rengeteg szoftvereszköz elfogadja. A Terraform kimagasló népszerűségnek örvend az IaC eszközök között, mivel kiválóan alkalmas komplex AWS, GCP, Azure, VMware rendszerek létrehozására és karbantartására, nagyvállalati load balancerek, adatbázisok felhasználóinak és tábláinak kezelésére. 

Ugyan az infrastruktúra-mint-kód piacon a Terraformon kívül is rengeteg népszerű szereplő van, minden cég kicsit másképp fogja fel saját szerepét és máshová teszi a hangsúlyokat. A konfigurációmenedzsment vs orkesztráció osztásban a Terraform egyértelműen az utóbbi csoportot erősíti, akár nulláról képes egész infrastruktúrát létrehozni, a meglévőt pedig tovább "hangszerelni", ezért kiegészítőre, például Dockerre van szüksége a futó alkalmazások további menedzsmentjéhez.

Mi lesz veled tofu és bao?


A felvásárlás kapcsán több nyitott kérdés is van még a HashiCorp termékeinek jövőjével kapcsolatban. A Hashi tavaly a Terraform nyílt forráskódú licencét a Business Source License (BSL 1.1) licencre cserélte, amit rengeteg Terraform-fejlesztő és üzleti partner nehezményezett. A nyílt forráskódú Terraform eszköz licencének megváltoztatása, ezáltal az üzleti felhasználás nehezítése miatt a közösség elégedetlenségét fejezte ki. A lépésre válaszul a Linux Foundation elérhetővé tett egy új nyílt forráskódú alternatívát OpenTofu néven. A felvásárlás ezek után elméletben feljogosítja az IBM-et arra, hogy visszavonja a HashiCorp tavalyi vitatott lépését, vagy akár szigorúbb licencelési keretrendszert fogadjon el technológiáira.

Egyes szakértők szerint az IBM akár ismét visszaterelheti a HashiCorp termékét a nyílt forráskód felé, de az ellenvélemények szerint a HashiCorp csak egy újabb fogaskerék lehet az IBM kerekében.

Miután az IBM megvette pár éve a Red Hatet, akik open source termékekre próbáltak businesst építeni (eléggé sikeresen), a cég a vásárlás után elindult a lejtőn. Megoszlanak a vélemények azzal kapcsolatban, hogy ez mennyire a felvásárlás következménye, vagy voltak-e már vészjósló jelek a Red Hatnél. Szóval megoszlanak a vélemények, mi lesz így a HashiCorp sorsa."

Nem kizárt, hogy a Hashinál a licencelést érintő módosítások szándékosak voltak a részvények felhajtása végett, és hogy ezáltal a céget kedvezőbb áron lehessen majd eladni - fejtette ki véleményét a HWSW-nek Sági-Kazár Márk, akit tavaly választottak a Cloud Native Computing Foundation (CNCF) nagykövetei közé.

A HashiCorp másik fontos terméke a Terraformon túl a személyazonosság-alapú biztonságot kínáló Vault, ami lehetővé teszi a szervezetek számára, hogy automatikusan hitelesítsék és engedélyezzék az érzékeny adatokhoz való hozzáférést. Az OpenTofu mellett ezt a terméket is sikerült forkolni, ami OpenBAO néven fut, és a legérdekesebb benne, hogy egy IBM-mérnök kezdett hozzá a projekthez. A felvásárlás után így érdekes kérdés lesz még, hogy az IBM továbbviszi-e az OpenBAO-t, vagy összeházasítja a megoldásokat.

Az IBM nincs benne annyira a cloudban, mint a Google vagy a Microsoft, ez a felvásárlás is egy belépési próbálkozás. Nagy ugrás lenne, ha az IBM-nek sikerülne a termékeket open source irányba visszarántania, de ez a cég sajnos nem erről híres" - mondja Sági-Kazár.

 

Miután a HashiCorp erős lábakat növesztett a DevOps közösségekben, a kritizált üzleti licenc-ügy (BSL) hatására a közösség nagy részre az OpenTofura tért át, ami magával hozta, hogy a Terraform használata csökkenni kezdett. A Bank of America Securities elemzője, Wamsi Mohan a befektetőknek írt levelében hozzátette, a HashiCorp növekedése lelassult, de az IBM segíthet felgyorsítani a tempót.

A Hashi növekedési üteme már jó ideje a hanyatlás jeleit mutatja: a 2024. január 31-én zárult pénzügyi évben a vállalat növekedési üteme az első negyedévi 37%-ról meredeken lelassult, a második negyedévben 26%-ra, a harmadikban 17%-ra, a negyedik negyedévben pedig 15%-ra. A bevételnövekedés visszaesését részben az okozhatta, hogy a cég nem tudott többet eladni termékeiből a meglévő ügyfeleknek. A Hashi bevételeinek 70 százaléka az Egyesült Államokból származik, a cég ügyfeleinek 75 százaléka több mint 100 000 dollár éves rendszeres bevételt termel. Az IBM globális elérésével és jelenlétével érkező növekedési lehetőségek tehát adottak lesznek. 

A NetApp vezérigazgatója, George Kurian szerint a generatív AI és a hibrid felhő a jövőben konvergálni fognak egymáshoz, mivel a hibrid felhő lehetővé teszi a generatív mesterségesintelligencia-eszközök használatával kísérletező és ismerkedő vállalkozások számára, hogy finomhangolják stratégiáikat a piacra lépés előtt. A hibrid felhő rugalmassága lehetővé teszi számukra, hogy az alkalmazásokat és a munkaterheléseket a felhőbe, illetve a felhőbe helyezzék, saját és egyedi körülményeikhez mérten.

Az IDC elemzője, Stephen Elliot szerint sok vállalat  használja a Red Hat és a HashiCorp infrastruktúra-automatizálási eszközeit, és a két eszközkészlet összeállítása logikus lépés az IBM számára, mivel az ügylet bebetonozná az IBM piacvezető szerepét az Infrastructure as Code piacon. 

a címlapról