:

Szerző: Koi Tamás

2024. április 29. 09:19

Megfogta a Sheint az EU, jöhet a Temu

Milliószámra áramlanak be az Európai Unióba a hamis termékek a nagy ázsiai webshopokon keresztül, melyek ijesztő mértékű növekedését görcsbe rándult gyomorral követi kollektíven szinte az egész európai e-kereskedelmi szektor. A nagyságnak azonban megvan az ára, amivel most a Shein is szembesülhet.

Pénteken arról értesítette az Európai Bizottság a kínai Shein webáruházat üzemeltető vállalkozást, hogy a vevőszáma meghaladta az Európai Unióban február közepe óta kötelezően alkalmazandó, digitális piacok működését meghatározó Digital Services Act (DSA) -ban meghatározott limitet, mely felett rendszerszintű szolgáltatónak, vagy nagyon nagy online platformnak (Very Large Online Platform, azaz VLOP) számít az elsősorban ruházati termékekre szakosodott áruház.

Ez egy rakás új kötelezettséggel járhat a piactér számára, mely tavaly augusztusban nyitotta meg kapuit az Európai Unióban, a legutóbbi adatszolgáltatás során azonban már arról számolt be, hogy vásárlóinak átlagos száma havonta meghaladja a 108 milliót.

shein_parcel

Ünnepi mix a bértranszparenciától a kódoló vezetőkig

Négy IT karrierrel kapcsolatos, érdekes témát csomagoltunk a karácsonyfa alá.

Ünnepi mix a bértranszparenciától a kódoló vezetőkig Négy IT karrierrel kapcsolatos, érdekes témát csomagoltunk a karácsonyfa alá.

Az Európai Unió 2022-ben hatályba lépett, ám csak idén év eleje óta kötelezően alkalmazandó Digital Service Act-je (DSA) meghatározza, hogy azok a platformok, amelyek 45 millió felhasználót elérve az Unió lakosságának több mint 10%-ához eljutnak, rendszerszintűnek minősülnek, és nemcsak a saját kockázataik ellenőrzésére vonatkozó konkrét kötelezettségek hatálya alá tartoznak, hanem egy új felügyeleti struktúra hatálya alá is.

A teljesség igénye nélkül a VLOP-kra az alábbi kötelezettségek vonatkoznak a kijelöléstől számított negyedik hónapot követően:

  • kapcsolattartó pont létrehozása a hatóságok és a felhasználók számára
  • bűncselekmények bejelentésére vonatkozó szigorúbb kötelezettség
  • felhasználóbarát szerződési feltételek létrehozása
  • legyen átlátható a reklámozás, az ajánlórendszerek vagy a tartalommoderálási döntések tekintetében

Bár a DSA elsősorban a közösségi szolgáltatások, illetve az ott megjelent tartalmak megregulázásáról, azok moderálásával kapcsolatos szabályokról szól, illetve bizonyos többletjogokat biztosít a felhasználók számára, a jogszabály ugyanakkor előírja a hamis árucikkekkel, illetve az azokat forgalmazó kereskedőkkel szembeni hatékonyabb és gyorsabb fellépést is.

A Shein-nek a VLOP-kijelöléstől számítva négy hónapja van, hogy összhangba hozza működését a szigorúbb szabályozási kerettel, azaz legkésőbb augusztus végéig kell megfelelnie a DSA-ban foglalt, óriásplatformokra vonatkozó előírásoknak.

A kínai e-kereskedők és piacterek közül eddig csak az Aliexpress-t sorolta az óriásplatformok közé az Európai Bizottság, a Sheint azonban rövidesen követheti a Temu, melynek márciusban már több mint 75 millió uniós vásárlója volt.

Kérdés persze, hogy a VLOP-kijelölés mennyire oldja meg az európai piac számára legfájóbb problémát, a kínai piactereket jellemző, nehezen bizonyítható dömpingárazást, mely a legnagyobb károkat okozza a kontinensen működő kereskedőknek. A hamisított termékek Európába áramlásának ugyanakkor valamelyest gátat szabhat a Bizottság intézkedése - vélik piaci szakértők.

a címlapról