Komoly feszültséget szül a tengerentúlon a Huawei feltámadása
Óriási felháborodást váltott ki republikánus képviselői körökben a Huawei múlt heti termékbemutatója, mely során a kínai cég leleplezte első, AI-gyorsítóegységet tartalmazó notebookját, melynek processzorát az Intel szállította.
További, a kínai Huawei Technologies felé irányuló exportszigorítást követelnek a Biden-adminisztrációtól republikánus képviselők, miután a cég múlt héten egy olyan, AI-feldolgozóegységgel rendelkező notebookot jelentett be, melyhez a processzort az Intel szállította.
A Huawei első AI-PC-je, az új Matebook X Pro konkrétan az Intel vadonatúj Core Ultra 9 lapkáját kapta meg az amerikai processzorgyártótól, ami komoly nemtetszést váltott ki a kongresszusi képviselők egy körében, akik magyarázatot várnak a kereskedelmi minisztérium részéről, hogyan fordulhatott elő az, hogy a tiltólistán lévő Huawei egy készülékébe az Intel legfejlettebb, legújabb processzora található.
Egy a Reuters által megismert, Marco Rubio és Elise Stefanik republikánus képviselők által jegyzett, Gina Raimondo kereskedelmi miniszternek küldött levélben a képviselők elfogadhatatlannak, illetve a 2019-ban hatályba lépett exporttilalmi korlátozások kudarcának nevezték, hogy a minisztérium engedélyt adott az Intelnek a csúcstechnológiájú chipek exportjára.
Machine recruiting: nem biztos, hogy szeretni fogod Az AI visszafordíthatatlanul beépült a toborzás folyamatába.
A képviselők a levélben arra szólítják fel Raimondo-t, hogy azonnali hatállyal vonjon vissza minden, az exportkorlátozások alól felmentő, eddig kiadott engedélyt (ilyen licenceket több gyártónak, így az Intelnek is adott korábban a minisztérium), ami egyet jelentene azzal, hogy a Huawei Technologies számára egyetlen amerikai cég sem szállíthatna lényegében egy csavart sem.
Az Egyesült Államok exporttilalmi intézkedéseinek káros hatásait középtávon úgy tűnik, kezdi kiheverni a Huawei, mely általános megdöbbenést keltett tavaly, amikor képes volt piacra dobni egy olyan csúcskategóriás okostelefont, mely egyáltalán nem tartalmazott amerikai chipeket.
A cég azóta az AI-gyorsítók piacán is mutatott már életjeleket, és bár a kínaiak egyelőre technológiai lemaradásban vannak, a cég magára találása láthatóan aggodalommal tölti el az amerikai politikai köröket. A Huawei földbe döngölt fogyasztói üzletága olyannyira magára talált Kínában, hogy a helyi okostelefon-piacon hosszú kihagyás után újra beverekedte magát a legnagyobbak közé a cég, jelentős részben az Apple elől elszipkázva a vásárlókat.