Nem enged Amerika a külföldiek megfigyeléséből
Továbbra is mindenféle kontroll nélkül gyűjthetnek információt az amerikai szakszolgálatok külföldi magánszemélyekről, mivel az ezt lehetővé tevő jogszabály vonatkozó rendelkezéseinek hatályát a hétvégén meghosszabbították.
Tovább folytatódhat lényegében kontrollálatlanul a külföldi célpontokra vonatkozó adat- és információgyűjtés az Egyesült Államokban, miután Joe Biden elnök a hétvégi szenátusi szavazás után aláírta azt a módosító indítványt, mely az erről szóló jogszabály rendelkezéseinek hatályát két évvel meghosszabbítja.
Az Egyesült Államok külföldiekre irányuló hírszerző-megfigyelő tevékenységéről (Foreign Intelligence Surveillance Act, azaz FISA) szóló jogszabály ominózus, 702-es szakasza elsősorban kimondja, hogy a szakszolgálatok tevékenységéhez nem szükséges előzetes bírósági felhatalmazás.
Az amerikai állampolgárokat az ország alkotmánya alapján eközben csak bírói engedéllyel lehet megfigyelni.
Machine recruiting: nem biztos, hogy szeretni fogod Az AI visszafordíthatatlanul beépült a toborzás folyamatába.
Az ominózus jogszabályi rendelkezés eredetileg 2008-ban született meg, azóta pedig már kétszer is meghosszabbították a hatályát. A szakszolgálatok a jogszabály alapján bármilyen külföldi személyről bármikor gyűjthetnek adatot, így például egy amerikai mobilszolgáltató vagy egy internetszolgáltató, platformüzemeltető köteles a hatósági felszólításra rendelkezésre bocsátani bármilyen elektronikus formában tárolt adatot vagy kommunikációt a célszemélyről.
A FISA 702-es szakasza egyben a fundamentális ütközőzóna az Egyesült Államok és az Európai Unió közt létrejött transzatlanti adatcsere-egyezmények kapcsán. A Safe Harbor és a Privacy Shield egyezményeket éppen azért meszelte el magánbeadvány alapján az Európai Unió Bírósága, mivel azok nem tudták garantálni, hogy az USA az uniós állampolgárok számára ugyanazokat az adatvédelmi fékeket biztosítja a digitális szolgáltatások használata során, melyek az amerikaiakat megilletik.