Csalóappok fejlesztőit perelte be a Google
Hamis kriptovaluta kereskedési alkalmazásokkal és befektetési platformokkal verték át a Google Play áruház egyes felhasználóit, az áldozatok jelentős anyagi kárt szenvedtek el. A cég peres eljárással próbál jogi precedenst teremteni a felhasználók védelmében.
Két kínai alkalmazásfejlesztőt perelt be a Google rosszindulatú kriptovaluta-befektetési alkalmazások terjesztése miatt, amihez a Google Play Áruház platformját használták ki a csalók. A benyújtott panasz szerint Yunfeng Sun és Hongnam Cheung 87 különböző csalóalkalmazást fejlesztett 2014 és 2019 közt, amelyeken keresztül legalább 100 ezer felhasználót károsítottak meg anyagilag az évek során. A beérkező panaszok alapján a Google úgy becsüli, hogy a felhasználók egyenként 100 dollártól több tízezer dollárig terjedő összeggel lettek megrövidítve.
A több éven át zajló, összetett bűnügyi művelet során a páros visszaélt a Google számos szolgáltatásával, beleértve a Play Áruházat, a Google Voice-t, a Google Workspace-t (a Google-fiókok létrehozásához), a Gmailt és még a YouTube-ot is.
Az Alphabet tulajdonában lévő vállalat úgy véli, hogy ez az első olyan alkalom, amikor egy technológiai vállalat jogi lépéseket tesz kriptovalutás-csalóappok készítőivel szemben.
A két fejlesztő jellemzően kriptovaluta-tőzsde és kriptobefektetési platformokat készített, amelyek busás megtérülés ígéretével csábították el a letöltőket, helyette megtévesztették olyan módon, hogy hamisan jelezték a valódi pénzbefektetésekből keletkező, nem létező egyenlegeket. A csalással azután szembesülhettek az áldozatok, hogy megpróbáltak volna pénzt kivenni.
Ünnepi mix a bértranszparenciától a kódoló vezetőkig Négy IT karrierrel kapcsolatos, érdekes témát csomagoltunk a karácsonyfa alá.
A páros emellett különböző marketingkampányokat indított a csalások népszerűsítéséhez, sok esetben social engineering módszerekkel próbálták rávenni a felhasználókat a kártékony programok letöltésére. A Google ügyvédei a dokumentumban továbbá azt állítják, hogy Sun és Cheung színészeknek fizetett azért, hogy szerepet játszanak el az átverő alkalmazásaikat reklámozó videókban.
A Google főtanácsadója, Halimah DeLaine Prado szerint a peres eljárás kritikus lépés a kártékony szereplők felelősségre vonásában, és a cég egyértelmű üzenetet szeretne közvetíteni arról, hogy agresszívabban fog fellépni velük szemben. A technológiai óriáscég az úgynevezett RICO-törvény, a Racketeer Influenced and Corrupt Organisations megsértésével vádolja az elkövetőket, és végzést szeretne annak megakadályozására, hogy Sun és Cheung, valamint alkalmazottaik valaha is hozzáférjenek a Google szolgáltatásaihoz.
A kereset nem említi a károsultakat érő becsült teljes összeget, de az áldozatok veszteségei állítólag néhány ezer dollár és 75 000 dollár között mozogtak, a Google pedig a saját maga részéről 75 000 dollárt meghaladó kárt említ, beleértve a pár vizsgálatának költségeit, valamint a platformjai biztonságának és integritásának helyreállítására fordított erőforrásokat.