Mégis visszatérhet a Fortnite iOS-re
Mozgalmas hét volt az előző az Európai Unióban működő digitális platformok életében, az Apple-t és az Epic Gamest illetően különösen.
Pár nappal azután visszaállította az Epic Games svéd leányvállalatának a fejlesztői fiókját az Apple, hogy előzőleg egy tavalyi amerikai bírósági ítéletre hivatkozva letiltotta azt - ezzel az Európai Unió digitális piacokról szóló jogszabályának köszönhetően négy év szünet után visszatérhet iOS-re a Fortnite, igaz, csak az uniós állampolgárok készülékeire.
Az Epic Games Sweden AB-nek a DMA-korszakban kulcsszerepet szánt a játékkiadó, ez a társaság gondozná ugyanis Európában az Epic saját alkalmazás-piacterét. Ennek nyilvánvalóan az a Fortnite a legfontosabb "terméke", melyet az Apple 2020-ban az App Store fejlesztőkre vonatkozó felhasználási feltételeinek megsértése miatt törölt az iOS okostelefonokon akkor még kizárólagosan megtalálható alkalmazás-piactérről.
A szétszteroidozott diversity alkonya Évtizedekben mérhető folyamatokat nem lehet profitorientált cégek asszisztálásával pár év alatt lezavarni, DEI csomagolásban.
Csakhogy az Apple a 2020-ban indult jogi eljárást tavaly lezáró tengerentúli ítéletre hivatkozva, jogos üzleti érdeket emlegetve március első napjaiban felfüggesztette az Epic svéd leányvállalatának fiókját, ezzel sakkot adva játékfejlesztőjnek.
A fejlesztőcég első embere, Tim Sweeney korábban többször is élesen bírálta az Apple fejlesztők irányába támasztott felhasználói feltételeit, a cupertinói cég március eleji döntését pedig kicsinyes bosszúnak, illetve a DMA szellemiségét teljes mértékben figyelmen kívül hagyó momentumnak nevezte.
Az Epic múlt héten indított PR-hadjáratának hatására az Európai Bizottság is beszállt az üzengetésbe. Thierry Breton belső piacokért felelős biztos március 7-én azt írta az X-en, hogy arra utasította stábját, azonnali hatállyal kezdjék vizsgálni az Apple eljárását, egy napra rá pedig egy #FreeFortnite hashtaggel ellátott posztjában közölte, elégedetten vette tudomásul, hogy a cég végül meggondolta magát.
A történteket természetesen mindkét fél eltérő értelmezéssel tálalta, így az Epic álláspontja szerint az Apple lényegében a Bizottság nyomására döntött másként, míg utóbbi azt nyilatkozta a sajtónak, hogy az Epic végül vállalta, hogy az App Store Európában március 7-től érvényes új felhasználói feltételeinek minden tekintetben meg fog felelni.