Elég rossz időzítéssel omlott össze tegnap a Meta
Tegnap komoly üzemzavar borzolta a Meta platformjait használók kedélyeit, illetve okozott kisebbfajta pánikot a cég alkalmazottainak körében, akik közül sokan azt hitték, kirúgták őket, miután hiába próbálták a cég belső rendszereit elérni.
Kedden magyar idő szerint nagyjából délután öt óra tájákéban egy pontosan meg nem határozott műszaki hiba miatt valamivel több mint két órára elérhetetlenné váltak a Meta Platforms szolgáltatásai, beleértve a Facebook, Instagram és Threads közösségi hálózatokat.
A leállás óvatos becslések szerint is százmilliós nagyságrendű felhasználói kört érinthetett, de legalábbis a cég különböző platformjainak napi átlagos felhasználószáma csaknem eléri a 3,2 milliárdot.
A Fehér Ház Nemzetbiztonsági Bizottsága folyamatosan nyomon követte az eseményeket, a szervezet szóvivője szerint nincs arra utaló jel, hogy a Meta rendszerei valamilyen rosszindulatú külső behatás (azaz kibertámadás) következtében álltak le.
Machine recruiting: nem biztos, hogy szeretni fogod Az AI visszafordíthatatlanul beépült a toborzás folyamatába.
Ettől függetlenül a Meta rendszerei meglehetősen szerencsétlen időzítéssel omlottak össze, tegnap volt ugyanis az Egyesült Államok egyik legfontosabb elnökválasztási elő-ceremóniája, az úgynevezett szuperkedd, mely során 16 államban tartottak előválasztásokat. A leállás idején a Meta közösségi platformjain keresztül értelemszerűen egyik elnökjelölt sem tudta politikai kampányüzeneteit eljuttatni a választóknak.
A rendszerek összeomlása egy másik, elsősorban HR-vonzatú kellemetlenséggel is járt a Meta dolgozói számára. Mivel a cég belső rendszereinek jelentős része szintén leállt az üzemzavar idején, az alkalmazottak egy része azt feltételezte, hogy kirúgták az állásából és még mielőtt ezt közölték volna velük, megvonták a céges belső hozzáférésüket.
A Metánál egyébként nem ez volt a leghosszabb és legsúlyosabb műszaki incidens: 2021-ben egy hibásan paraméterezett hálózati eszköz okozott hatórás kényszerszünetet a Facebook, az Instagram és a WhatsApp működésében (a Threads közösségi platform akkor még nem létezett).