Gyengébb GeForce RTX 4090-et ad Kínának az Nvidia
GeForce RTX 4090D néven érkezik a szigorúbb exportszabályozások előírásait teljesítő hardver, amivel csak és kizárólag a gazdasági szankciókkal sújtott kínai piacot célozza meg a gyártó.
Az Nvidia által gyártott GeForce RTX 4090-es videókártyát Kínában már egy ideje nem lehet kapni, november folyamán ugyanis életbe lépett az exportkorlátozás, aminek értelmében a 4800 TOP/s számítási teljesítményt túllépő videókártyák nem exportálhatóak Kínába speciális engedély nélkül. A kormányzat teljesítmény és teljesítménysűrűség terén is korlátozta az exportálható videokártyák és gyorsítókártyák körét, de a játékosoknak szánt hardcereket csak a teljesítményszint alapján korlátozza.
Az Nvidia prémium videókártyája alapesetben erősen átlépte a meghatározott határt a maga 5286 TOP/s-os teljesítményével, így a konkurens AMD komponensei iránti kereslet átmenetileg eléggé megugrott, de lassan ismét erősödhet az Nvidia. A gyártó a korlátozott modell helyét egy áttervezett, lassabb modellel pótolja a helyi piacon, amivel lényegében megkerüli az exportszabályozást: az alternatív GeForce RTX 4090D modell TPP pontszám terén már a 4800-as ponthatár alatt foglal helyet, és a TDP keretet 5,9%-kal csökkentve 450 W helyett immár 425 W-t fogyaszt.
Összességében nagyjából 5%-kal gyengébben teljesít a „sima” RTX 4090-nél, ha a játékok futtatásáról vagy kreatív feladatokról van szó. Míg a normál hardver 16384 aktív CUDA (Compute Unified Device Architecture) maggal rendelkezik, addig a GeForce RTX 4090D-nél csak 14592 CUDA mag aktív, tehát körülbelül 12,8%-kal csökkent a mennyiség.
Ünnepi mix a bértranszparenciától a kódoló vezetőkig Négy IT karrierrel kapcsolatos, érdekes témát csomagoltunk a karácsonyfa alá.
A kifejezetten a kínai piacra, az amerikai kormányzattal konzultáció mellett kifejlesztett RTX 4090D 12,999 jüanért lesz megvásárolható januártól kezdve, ami egyezik a sima RTX 4090-es modell listaárával, de Kínán kívül nem várható máshol az értékesítése. A modell számozása után biggyesztett „D” betű egyébként a „Dragon”, azaz a „Sárkány” szót jelöli, ami szintén arra utal, hogy a kínai piacra szánt speciális hardverről van szó.
Az amerikaiak tavaly év végén életbe lépett új rendelete de facto megtiltja minden, nagy számítási teljesítményű AI-gyorsítóprocesszor szállítását Kína számára. A szabályozásban külön passzust kapott a kínai szuperszámítógépekben használt fejlett, nagy számítási kapacitású chipek exportjának tiltása, a gyártók ugyanakkor ezt úgy kerülték meg, hogy elkészítették a globális piacon kapható megoldások kifejezetten a kínai vevőknek szánt, kisebb teljesítményű variánsait.