Szűkíti ázsiai portfólióját a Telenor
Eladja pakisztáni érdekeltségét a norvég Telenor csoport, a vevő az állami tulajdonú Pakistan Telecommunications lesz.
A norvég Telenor csoport miután 2018-ban kivonult Kelet-Európából, jellemzően a délkelet-ázsiai térségben alapított leányvállalataival volt jelen a nemzetközi telekommunikációs piacokon. A cég ugyanakkor több ízben is megégette a kezét ezekben az országokban, legutóbb éppen Mianmarban, ahonnan a katonai junta hatalomátvétele után volt kénytelen kivonulni tavaly év elején.
A cég most bejelentette, hogy a pakisztáni mobilpiacról is kivonul, ahol 18 évvel ezelőtt szerzett licencet és mostanra 45 millió előfizetőt szerzett magának. A cég 5,3 milliárd norvég koronáért, azaz átszámítva körülbelül 490 millió dollárért cserél majd gazdát, a vevő pedig az állami tulajdonú Pakistan Telecommunications távközlési vállalatcsoport lesz.
Machine recruiting: nem biztos, hogy szeretni fogod Az AI visszafordíthatatlanul beépült a toborzás folyamatába.
A Telenor ázsiai portfóliója ezzel három cégre korlátozódik majd, a bangladeshi Grameenphone, a malajziai CelcomDigi és a thaiföldi True Corp. így is összességében - európai léptékben - hatalmas, 160 milliós ügyfélbázissal rendelkezik.
Összehasonlításképpen a Telenor PPF-fel nyélbe ütött 2018-as kelet-európai üzlete - melynek része volt a magyar leányvállalat értékesítése is - összesen kilencmillió előfizetőt érintett, a vételár ugyanakkor a pakisztáni dealhez képest lényegesen nagyobbnak számított, elértre 27 milliárd norvég koronát (akkori árfolyamon 2,8 milliárd eurót).
A két térség bevételtermelő képessége között ugyanakkor zongorázni lehet a különbséget: a kelet-európai régió szolgáltatói 2017-ben csaknem 12 milliárd koronával járultak hozzá a Telenor éves árbevételéhez, míg a pakisztáni divízió az idei év első kilenc hónapjában 2,6 milliárd koronát rakott be a közösbe.