Megtorpant a Windows 11 terjeszkedése
Öt hónap alatt mindössze fél százalékot sikerült erősödnie a Windows 11-nek, a felhasználók láthatóan ragaszkodnak a korábbi verziókhoz, vagy egyszerűen csak nem felel meg a gépük a minimum követelményeknek.
Továbbra is lassan halad a Windows 11 adaptációja a StatCounter szeptemberi jelentése szerint, ami az operációs rendszer egyes verzióinak elterjedtségét mutatja. Két évvel megjelenése után a legújabb Windows 23,6 százalékos részesedéssel rendelkezik, ami minimális elmozdulás az áprilisi 23,1 százalék óta, így azt jelenti, hogy az elmúlt öt hónapban mindössze fél százalékot tudott erősíteni pozícióján.
A Windows 10 továbbra is 71,6%-os részesedéssel rendelkezik, így a legnépszerűbb a felhasználók körében, jó hír viszont, hogy az elavult és kockázatos Windows 7 már 3,3%-ra apadt. A Windows 10 a megjelenése utáni két évben 36,6 százalékot tudott kihasítani magának, tehát mérhetően sikeresebb volt az átváltás, mint a legújabbb verzió esetében.
A váltást természetesen nem könnyítik meg a Windows 11 hardveres követelményei, főként a processzorokra vonatkozó minimimum kitételek, de egyesek szerint a szoftveres újítások sem feltétlen sem annyira vonzóak, hogy átváltsanak a már megszokott rendszerről. A játékosok láthatóan lelkesebbek: a Steam statisztikái szerint a gamerek által használt operációs rendszereknél 37,4 százalékos részesedése van az új Windowsnak, ami jóval magasabb a StatCounter átlagos felhasználókat néző arányánál.
CI/CD-vel folytatódik az AWS hazai online meetup-sorozata! A sorozat december 12-i, ötödik állomásán bemutatjuk az AWS CodeCatalyst platformot, és a nyílt forráskódú Daggert is.
A Microsoft tavaly májusban közölte, hogy 2025-ben véget ér a Windows 10 támogatási időszaka, utána teljes erővel a Windows 11-re fókuszál. A Windows 10-et használóknak egyelőre nem kötelező frissíteniük, ha nem szeretnének élni a lehetőséggel: Windows 10 Home, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Pro, Windows 10 Education és iOT Enterprise verziók 2025. október 14-ig lesznek támogatottak az ígéretek szerint. A szervezetek számára szánt speciális Windows LTSCH kiterjesztett támogatást kap, a Windows 10 2019 LTSC és Windows IoT 2019 LTSC-hez 2029. január 9-ig érkeznek javítások.
Ennek célja vélhetően, hogy a Microsoft továbbra is noszogassa a felhasználókat a modernebb Windows 11 felé. Idén végre a Windows 7-re is rákerültek az utolsó földkupacok: január 10-án leállította a Windows 7 Professional és Enterprise, valamint minden Windows 8.1 kiadás technikai támogatását, így már fizetős kritikus biztonsági frissítéseket sem kap a két régi operációs rendszer.