Már nem csak írásban lehet beszélgetni a ChatGPT-vel
Intuitívabbá, interaktívabbá válik a világ legismertebb, nagy nyelvi modellre épülő mesterséges intelligenciája, a ChatGPT azáltal, hogy szakít az eddigi, szinte kizárólag szövegalapú kommunikáción.
Mostantól nem feltétlenül kell billentyűzetet ragadniuk, illetve szövegbuborékokban megjelenő válaszokat olvasgatniuk a felhasználóknak ahhoz, hogy szót értsenek a világ legismertebb, villámgyorsan népszerűvé vált nagy nyelvi modellt használó mesterséges intelligenciájával, a ChatGPT-vel. A rendszert fejlesztő OpenAI hétfőn olyan újításokat jelentett be, melyek alapjaiban változtathatják meg az eddig túlnyomó részt szöveges chatbotként működő ChatGPT működését.
A fejlesztőcég weboldalán leírtak alapján a ChatGPT mostantól nemcsak megérti az emberi beszédet (melyhez a régóta elérhető Whisper szövegfelismerő algoritmust használja), hanem szöveges outputok helyett szóban is tud válaszolni a feltett kérdésekre, vagyis lényegében egy élőszavas kommunikációs partnerré vált.
Az OpenAI a hangalapú kommunikációhoz színészek rögzített beszédét használta fel - hogy a rendszer milyen nyelv(ek)en képes válaszolni a szóban vagy írásban feltett kérdésekre, az egyelőre nem derült ki a közleményből.
Ünnepi mix a bértranszparenciától a kódoló vezetőkig Négy IT karrierrel kapcsolatos, érdekes témát csomagoltunk a karácsonyfa alá.
A ChatGPT ezzel a hosszú évek óta létező hangalapú asszisztensek (Siri, Amazon Alexa) egyik alapfunkcióját tanulja meg, válaszai azonban sokkal szofisztikáltabbak és a rendszert összetettségéből adódóan jóval emberközelibbek lehetnek, köszönhetően a nagy nyelvi modellek mögött álló hatalmas méretű adatbázisoknak, melyekből a mesterséges intelligencia folyamatosan tanul.
Az OpenAI szerint a ChatGPT így akár esti meséket is olvashat, bekapcsolódhat egy asztaltársaságnál folyó vitába, illetve a szintén újdonságnak számító képanalízis funkcióval segíthet megoldani különféle problémákat, legyen szó komplex munkahelyi feladatról vagy éppen a háztartás körüli teendőkről.
A fenti két funkció (beszédalapú chat, képanalízis) a következő két hétben válik fokozatosan elérhetővé elsőként a ChatGPT fizetős ügyfeleinek. A tervek szerint a felhasználói kör ezt követően, a későbbiekben tovább bővülhet majd, így a következő körben a fejlesztőknek is elérhetővé teszik az újításokat.