Megszűnik a hírközlési szolgáltatókat terhelő közműadó
A kormány és a Magyar Telekom együttműködésének eredményeként az állam vállalja, hogy 2024. január elsejétől megszünteti a hírközlési szolgáltatókat terhelő közműadót, majd 2025-től a távközlési pótadót is.
Megállapodást írt alá Magyarország Kormánya és a Magyar Telekom, amire Orbán Viktor miniszterelnök és Timotheus Höttges, a Deutsche Telekom AG vezérigazgatójának jelenlétében került sor a Karmelita kolostorban – adta hírül a Gazdaságfejlesztési Minisztérium. A két fél célja, hogy vállalásaikkal növeljék a lakosság és a vállalkozások digitális kompetenciáit, elősegítsék a vállalkozások versenyképességét és fokozzák a digitális megoldások integráltságát.
A nyilatkozat értelmében a Magyar Telekom vállalja, hogy:
- 2024-től kezdődően további 1 millió háztartást lefedő gigabitképes sávszélességet biztosító vezetékes hálózatot épít ki 4 év alatt.
- 2027 év végére 4,5 millió magyar otthon, illetve vállalkozás számára teszi elérhetővé a vezetékes gigabit képes hálózati infrastruktúrát.
- Felgyorsítja az 5G-lefedettség kiépítését, melynek eredményeként 2026-ra a lakosságszám-arányos kültéri 5G lefedettséget közel 99%-ra növeli, valamint Budapesten és a vármegyeszékhelyeken 3,6 GHz-es technológiát épít ki.
A szolgáltató közleménye szerint eddig 3,5 millió otthon és vállalkozás számára kínál gigabites sebességet, valamint mobilhálózat-modernizációs programjának keretében 60%-ra növelte lakosságszám-arányos kültéri 5G lefedettségét.
Machine recruiting: nem biztos, hogy szeretni fogod Az AI visszafordíthatatlanul beépült a toborzás folyamatába.
Az állam cserébe megerősítette szándékát arra vonatkozóan, hogy a hírközlési szolgáltatókat terhelő közműadó fizetési kötelezettséget 2024. januárjától megszünteti, amit 2025. januárjától követ a távközlési pótadó eltörlése is. Timotheus Höttges, a Deutsche Telekom vezérigazgatója szerint a „méltányos piaci és versenyfeltételek mellett” a vállalat kész növelni a befektetéseket az új generációs hálózatokba és a modern technológiai infrastruktúrába.
A felek megállapodtak, hogy közös programok révén segítik a vállalkozások digitális integrálását, hogy a szervezetek kihasználják a felhő alapú szolgáltatásokban és a mesterséges intelligenciában rejlő lehetőségeket, tevékenységeiket az adatalapú információk elemzésével tegyék hatékonyabbá. Emellett a Telekom elősegíti a magyar oktatási intézmények és kutatóközpontok kutatási-fejlesztési és innovációs tevékenységét, folytatja és kiterjeszti együttműködéseit Magyarország felsőoktatási intézményeivel, valamint törekszik a kiemelt iparvállalatok 4G/5G technológián működő automatizált megoldásainak kielégítésére.