Még évekig milliárdokat kaszál az iPhone-okon a Qualcomm
Hosszú évekkel ezelőtt házon belülre hozta a rendszerprocesszorok fejlesztését, de a jelek szerint továbbra sem tudja ugyanezt megoldani az Apple az iPhone okostelefonok másik kulcsfontosságú komponensével, a mobilhálózati kapcsolatért felelős modemmel.
Újabb, legalább három évre szóló, opciósan meghosszabbítható beszállítói szerződést írt alá hétfőn az Apple és a Qualcomm, mely lehetőséget teremt az amerikai chipgyártó számára arra, hogy legalább még a következő három évben megjelenő iPhone-ok egyik kulcsfontosságú komponensével, az 5G-s modemekkel ellássa partnerét. Ez egyben azt is jelenti, hogy az Apple az Intel modemes üzletágának 2019-es felvásárlását követő hét éven át nem tud majd kellő volument termelni a mobilkommunikációs kapcsolat alapjának számító vezérlőkből.
Az Apple hosszú évek óta dolgozik azon, hogy saját fejlesztésű modemchipek kerülhessenek az iPhone-okba, részben a jobban tervezhető - és alacsonyabb - költségek, részben pedig az ellátási lánc és a technológia feletti nagyobb kontroll érdekében.
A Gitlab mint DevSecOps platform (x) Gyere el Radovan Baćović (Gitlab, Data Engineer) előadására a november 7-i DevOps Natives meetupon.
Az már tavaly nyílt titoknak számított, hogy az idén piacra kerülő iPhone 15 és a jövőre érkező iPhone 16 széria még Qualcomm 5G-s modemet tartalmaznak majd, a mostani bejelentés ugyanakkor további két évre előre megszilárdítja a két cég között 2019-ben kötött, eredetileg idén lejáró beszállítói megállapodást.
A szerződéshosszabbítás óriási üzletet jelent az Apple-lel egykor meglehetősen feszült viszonyt ápoló Qualcommnak, mely egyes elemzői becslések szerint csak tavaly mintegy 7,26 milliárd dollár értékben szállított vezérlőchipeket - elsősorban 5G-s modemeket - az Apple számára.
Az Inteltől 2019-ben átvett modemgyártó üzletág ráadásul 2026-től is csak részlegesen veheti fel a fonalat, így minden bizonnyal egy olyan, évekig tartó átmeneti időszakkal kell majd számolni, amikor egyes iPhone-okban az Apple saját modemei, míg másokban a Qualcomm megoldásai lesznek építve.
Az Apple egyébként szokásához híven a többi piaci szereplőhöz képest némi lemaradással leplezte le első 5G-s okostelefonját - ez volt a 2020-ban bemutatott iPhone 12 széria, melybe az X55 típusú 5G-s modemet szállította a Qualcomm. Az alkotóelemekről szóló akkori elemzések alapján az X55 volt az iPhone 12 okostelefonok legdrágább alkatrésze.