:

Szerző: Koi Tamás

2023. szeptember 4. 10:08

Pár hétig még marad a grátisz 5G a telekomosoknak

Szeptember közepéig továbbra is minden, kompatibilis készülékkel rendelkező telekomos elérheti a szolgáltató 5G-s hálózatát, hiába járt le az erre vonatkozó promóció múlt héten.

A promóciós időszak lejártát követően is elérhetővé teszi még pár hétig az 5G-s mobilnetet minden ügyfelének a Magyar Telekom, mely eredetileg június 1-jétől promóciós jelleggel, három hónapig biztosította az új generációs hálózati hozzáférést ügyfeleinek - tudtuk meg a társaságtól.

Az 5G-s hálózatot ugyan múlt péntektől elméletileg már csak az vehetné igénybe okostelefonjával vagy más, 5G-képes eszközével, aki a Telekom valamelyik korlátlan mobilnet-csomagjával rendelkezik, netán plusz pénzt áldoz egy díjcsomag-kiegészítőért, a gyakorlatban azonban - még pár hétig - biztosan nyitva marad mindenki számára a hálózat, hivatalosan a a "sok pozitív visszajelzés" és az iskolakezdés miatt, vagy ahogy a Telekom fogalmaz:

Az 5G hozzáférés elérhetővé tételét egy adott időszakra terveztük, ami augusztus 31-én véget ért. Mivel korábban sok pozitív visszajelzést kaptunk ügyfeleinktől a promóció kapcsán, szeretnénk őket azzal támogatni az iskolakezdés időszakában, hogy szeptember első heteiben továbbra is elérhetővé tesszük számukra az 5G technológiát. A nyárra meghirdetett promóció lezárultával előfizetőink díjcsomagtól független 5G hálózati elérése szeptember második felétől fokozatosan szűnik meg, kivéve azok esetében, akiknek az igénybe vett szolgáltatásuk alapján továbbra is biztosított a hozzáférés az 5G hálózathoz.

A promóciós időszak kezdete egyébként egybe esett azzal a műszaki fejlesztéssel, melynek köszönhetően a Telekom 5G-s hálózatának lakosságra levetített elérését 60%-ra tudta növelni az operátor.

5g-deutsche-telekom-2000x1200

A Gitlab mint DevSecOps platform (x)

Gyere el Radovan Baćović (Gitlab, Data Engineer) előadására a november 7-i DevOps Natives meetupon.

A Gitlab mint DevSecOps platform (x) Gyere el Radovan Baćović (Gitlab, Data Engineer) előadására a november 7-i DevOps Natives meetupon.

A dinamikus spektrummegosztás (DSS, vagy ahogy a Telekom beszállítója, az Ericsson nevezi ESS) azonban a publikus csatornákon érkező visszajelzések alapján nem csak a spektrumot, hanem a felhasználókat is megosztotta: a jellemzően nagyvárosok belső területein tartózkodó felhasználók csakugyan szédítően nagy, több száz megabites letöltési sebességekről számoltak be, ugyanakkor szép számmal akadtak olyanok is, akiknél az "5G-s élmény" kimerült a mobil kijelzőjén megjelenő hálózatjelző felirat megváltozásában.

Továbbra is kérdés, hogy a DSS technológiájú 5G-elérést hogyan lesz majd képes monetizálni a szolgáltató úgy, hogy az esetek egy jelentős részében ez a technológia vajmi kevés hozzáadott értéket biztosít a 4G-hez képest - erre a kérdésre a Magyar Telekom várhatóan hamarosan megújuló díjcsomag-struktúrája adhat majd választ (a szolgáltató az eddigi évek során tapasztalt menetrend szerint rendre szeptember elején vezeti be új mobilos díjcsomagjait)

Az üzemeltetői szakmát számos nagyon erős hatás érte az elmúlt években. A történet pedig messze nem csak a cloudról szól, hiszen az on-prem világ is megváltozott.

a címlapról