Szakemberhiánnyal küzdhet az amerikai félvezetőipar
Az évtized végére jelentős munkaerőhiánnyal küzdhet majd az amerikai félvezetőipar, melynek feljesztésére a Biden-adminisztráció az elmúlt időszakban dollár tízmilliárdokat költött.
Hiába önt bele a kormány dollár tízmilliárdokat a helyi félvezetőgyárak létesítésébe, az évtized végére így is forráshiányos lesz az amerikai félvezetőipar, csak ezúttal humánerőforrásból lesz a szükségesnél jóval kevesebb az országban - hívja fel a figyelmet a helyi félvezetőipari szereplőket tömörítő Semiconductor Industry Association (SIA) kutatása.
A szervezet előrejelzése szerint 2030-ra az amerikai chipgyártó-iparban dolgozók száma a jelenlegi 345 ezerről 460 ezerre nőhet, ám a mérnökképzésben jelenleg résztvevők számát, illetve a végzősök arányát alapul véve az ország képtelen lesz kitermelni addigra ennyi szakembert - figyelmeztet a SIA. A felmérés alapján 2030-ra nagyjából 67 ezer képzett dolgozó - jelentős részben mérnök - hiányozhat majd az iparágból.
Machine recruiting: nem biztos, hogy szeretni fogod Az AI visszafordíthatatlanul beépült a toborzás folyamatába.
A SIA szerint a probléma nem teljesen újkeletű, ám azzal igazán akuttá vált, hogy a helyi félvezetőgyártást ösztönző, összesen csaknem 53 milliárd dollárnyi forrással és/vagy adókedvezménnyel szolgáló CHIPS Act támogatási csomagnak köszönhetően felélénkült a gyárak és egyéb kiszolgálólétesítmények építése, melyek működtetéséhez értelemszerűen magasan képzett munkaerő is szükséges lenne.
A szakemberhiány nem csak az amerikai chipgyártást, hanem jóformán az egész technológiai ipart érzékenyen érinti napjainkban - hívja fel a figyelmet a SIA kutatása. Az országban egyre kevesebben választják a mérnöki- tudományos- és matematikusi képzéseket, ami 2023 végére ezeken a területeken 1,4 millió potenciálisan betöltetlen munkahelyet eredményezhet.