Még szigorúbban korlátozná az USA a Kína felé zajló chipszállítást
Az amerikai kormány attól tart, hogy a kínaiak hadászati, illetve kiberbűnözési célokra használhatják fel a vásárolt MI-chipeket, ezért újabb korlátozások bevezetését tervezi.
Az Egyesült Államok tisztviselői és döntéshozói egyre inkább nemzetbiztonsági szemüvegen keresztül látják a mesterséges intelligenciát, aminek révén más országok versenyelőnyt szerezhetnek akár a harctéren is, így már a kritikus technológiákra vonatkozó védelmet kaphatnak az amerikai fejlesztések.
A Biden-adminisztráció újabb korlátozást tervez bevezetni a mesterségesintelligencia-fejlesztést kiszolgáló chipek kínai exportjára vonatkozóan, miután az Egyesült Államok egyre nagyobb aggodalommal figyeli a riválisok erősödését a technológiai piacon - írja a Wall Street Journal az ügyhöz közeli források alapján.
A kereskedelmi minisztérium a jövő hónap elejétől kezdve leállíthatja az Nvidia és más amerikai chipgyártók által készített MI-komponensek szállítását Kínába (és egyes országokba), a későbbiekben csak külön engedéllyel lesz lehetséges ilyen tevékenységet végezni. A szigorítás a tavaly októberben bejelentett exportellenőrzési intézkedéseket kibővítő végleges szabályok részeként léphet életbe, ami még nehezebb helyzetbe hozza Kínát azután, hogy tavaly elvágták az Nvidia és az AMD által gyártott legfejlettebb kompenensektől.
A szétszteroidozott diversity alkonya Évtizedekben mérhető folyamatokat nem lehet profitorientált cégek asszisztálásával pár év alatt lezavarni, DEI csomagolásban.
Az Nvidia ennek nyomán kiadta a kimondottan kínai piacra tervezett A800-as chipet, amit a kereskedelmi minisztérium által meghatározott teljesítményküszöb alatt tartva tudott szállítani. A chip lényegében az MI-fejlesztéseket támogató adatközpontokban széles körben használt A100-as chip alternatívája lett. Az újabb szigorítással már az A800-as chipek engedély nélküli értékesítése is tiltottá válik, ami újabb fejtörést okozhat a gyártónak.
Az adminisztráció ezen felül fontolgatja, hogy korlátozza a felhőszolgáltatások bérbeadását a kínai mesterséges intelligencia-vállalatok számára, amivel egyesek a chipekre vonatkozó exporttilalmakat próbálták megkerülni – állítják az ügyet ismerő források. Az újabb szigorítások bevezetésének időpontja egyelőre bizonytalan, a chipgyártók továbbra is próbálják rávenni a kormányt, hogy enyhítsen az exportszabályokon.
A források szerint az adminisztráció vélhetően Janet Yellen pénzügyminiszter július eleji kínai látogatása után iktathatja be az új szabályokat.