Súlyos szankciókkal fenyegeti az unió a Metát a pedofiltartalmak miatt
Akadémiai kutatók szerint az Instagram algoritmusai elősegítik, hogy a pedofilok könnyebben eljuthassanak a gyermekekkel szemben elkövetett szexuális bűncselekményeket ábrázoló tartalmakhoz, így az unió azonnal intézkedésre szólította fel a tulajdonos Metát.
Markáns figyelmeztetést adott le az Európai Unió a Metának arról, hogy ha a közösségi óriás nem gyorsítja fel gyermekvédelmi intézkedéseit, súlyos szankciók elébe nézhet. Az ügy előzménye, hogy a The Wall Street Journal közzétette a Stanford Egyetem és a Massachusets Amherst Egyetem kutatóival közösen készített jelentést, miszerint a Meta tulajdonában lévő Instagram ajánló algoritmusai hozzásegítik a bűnözőket ahhoz, hogy a szexuális visszaélést ábrázoló tartalmakat eljuttassák a potenciális érdeklődőkhöz.
Thierry Breton, uniós belső piaci biztos a Twitteren reagált a tanulmányra, kijelentve, hogy a közösségi oldal önkéntes gyermekvédelmi kódexe láthatóan nem kellően hatékony, ezért magyarázatot követel Mark Zuckerbergtől amellett, hogy azonnali intézkedésre szólította fel a platform üzemeltetőit a probléma megoldására.
A biztos mondanivalójának további nyomatékot ad, hogy augusztus 25-től már a digitális szolgáltatásokról szóló uniós törvény, a DSA hatálybalépése miatt is elszámoltatható lesz az óriáscég, amennyiben nem tesz megfelelő lépéseket, ez azt jelenti, hogy akár dollármilliárdos bírságot kaphat az EU-ban. Breton június 23-án találkozik a Meta-vezérrel a cég Menlo Park-i HQ-jában, és az előzetes tájékoztatás szerint az unió szoros határidőt fog szabni, hogy valóban hatékony és kellően erős intézkedéseket kényszerítsen ki.
Ünnepi mix a bértranszparenciától a kódoló vezetőkig Négy IT karrierrel kapcsolatos, érdekes témát csomagoltunk a karácsonyfa alá.
Összesen tizenkilenc, zömében amerikai cég, illetve platform számíthat arra a jövőben, hogy működése szigorúbb elbírálás alá esik az Európai Unióban a tavaly hatályba lépett Digital Services Act (DSA) alapján, és ezek alá esik az Instagram és a Facebook is. A jogszabály a kiemelt státuszú online platformokkal szemben egy sor komoly kötelezettséget és tiltást megfogalmaz, illetve általában véve ezen cégek ellenőrzése és szankcionálása más keretek közt zajlik majd, mint a kisebb piaci szereplőké.
A DSA követelményeit nem teljesítő cégekre akár az előző pénzügyi év globális árbevételének 6%-a szabható ki büntetésként, ebbe beletartozik az is, ha a platformjaikról nem távolítják el az illegális tartalmakat, például a gyermekek szexuális zaklatását ábrázoló anyagokat (CSAM). Az „Instagram jelenleg ezen hálózatok legfontosabb platformja, olyan funkciókkal, amelyek segítik a vevők és az eladók összekapcsolását” – írja az akadémiai kutatók tanulmánya.
Konkrét példaként említik, hogy a #pedowhore és #preteensex hashtagek szabadon használhatók a platformon, ezzel összekapcsolva az érdeklődőket a gyermekeket ábrázoló szexuális anyagok értékesítésére szolgáló fiókok tulajdonosaival. Az ilyen fiókok üzemeltetői gyakran azt állítják, hogy maguk a fotókon látható kiskorúak készítik és frissítik a profilt újabb tartalmakkal. A Meta azóta több problémás hashtaget is eltávolított, amelyek akár több millió bejegyzésnél szerepelhettek.
A WSJ jelentése tartalmaz egy képernyőképet egy felugró ablakról, amiben az Instagram arról tájékoztatta a terepmunkát végző kutatókat egy pedofíliával kapcsolatos hashtag vizsgálata közben, hogy a megjelenített az eredmények gyermekek szexuális zaklatását tartalmazhatják - tehát a platform tájékoztatott a CSAM megtekintésének jogi kockázatairól, lényegében tisztában volt azzal, milyen tartalmakhoz segít eljutni a hashtag, mégsem akadályozta meg a használatát és a tartalmak ajánlását - hozza fel súlyos vádként a Wall Street Journal.