Összehívta Biden a tech vezéreket, hogy az MI-ről beszéljenek
A kétórás találkozó keretén belül az amerikai elnök hangsúlyozta, hogy a tech cégek felelőssége az MI biztonságossága, de hamarosan szigorúbb szabályozásra számíthat a szektor.
Teljes hátszéllel támogatja a Fehér Ház a mesterséges intelligencát regulázó új jogszabályok és szabályozások kidolgozását, miután Joe Biden elnök összehívta a területen vezetőnek számító tech cégek vezetőit a legfontosabb problémák megvitatására egy zártkörű megbeszélésre. A meghívottak közt voltak a Microsoft, a Google, az OpenAI és az Anthropic vezetői.
Biden elnök és Kamala Harris alelnök a kétórás találkozó alatt arra figyelmeztette a vezetőket, hogy a vállalatoknak „etikai, erkölcsi és jogi felelősségük” garantálni termékeik biztonságosságát, még azelőtt, hogy szélesebb körben elérhető válnak a nagyközönség számára. A rövid találkozó alatt Harris végig hangsúlyozta a cégek felelősségét. A Fehér Ház szerint a konstruktív beszélgetés során kitértek az átláthatóság, a biztonság és a hatékonyság fontosságára is, a cégvezetőknek mérsékelniük kell az MI egyénekre, a társadalomra és a nemzetbiztonságra gyakorolt jelenlegi és potenciális kockázatokat.
2025: neked mennyi pénzt ér meg a home office? Itt vannak az IT munkaerőpiaccal kapcsolatos 2025-ös prognózisaink.
A döntéshozók számára egyre sürgetőbb, hogy lépést tartsanak az MI körül kialakuló fegyverkezési versennyel, aminek a tempóját a tavaly novemberben széles körben elérhetővé vált ChatGPT és annak felbukkanó alternatívái lendítették meg. A ChatGPT-t és a többi generatív eszközt millióan kezdték el használni hirtelen szövegek, képek, tartalmak és kódok előállítására, aminek kapcsán gyorsan felmerültek az adatvédelemmel, dezinformációval és összességében a munka jövőjével kapcsolatos aggodalmak.
A Biden-adminisztráció és a vezérigazgatók találkozója egy szélesebb körű erőfeszítés része, amelynek révén a kormány az MI-t érintő kérdésekben jogvédőkkel, kutatókkal, polgárjogi csoportokkal és más érdekelt felekkel működik együtt a válaszok kidolgozásához.
A Fehér Ház emellett bejelentette továbbá, hogy 140 millió dollárt fektet be a nemzeti mesterséges intelligenciakutató intézetek számának növelésére, amelyek a tervek szerint a közegészségügytől a kiberbiztonságig terjedő területeken fogják meglendíteni az ilyen jellegű kutatásokat. A beruházás azonban még mindig csak töredéke annak, amit a magánszektorbeli vállalatok a technológia fejlesztésébe költenek, elég csak említenii a Microsoft korábbi 10 milliárd dollárját, amit beletolt az OpenAI-ba.
Az Egyesült Államok szabályozói eddig korántsem mutattak annyira szigorú hozzáállást szabályozás tekintetében, mint az európai kormányok. Apróbb lépések viszont már történtek: Biden februárban írta alá a rendeletet, ami arra utasítja a szövetségi ügynökségeket, hogy ne használják elfogultan az MI-eszközöket, emellett a Biden-adminisztráció közzétett egy kockázatkezelési keretrendszert is.
Mindeközben az Európai Unió két évvel az előterjesztés után a héten elfogadta a mesterséges intelligencia jövőbeni, az EU tagállamain belüli működését meghatározó keretrendszer szabálytervezetének időközben kiterjesztett verzióját (AI Act, AIA), ami az elképzelések szerint az MI-rendszerek által jelentett sajátos kockázatokat hivatott kezelni, és az első átfogó törvénycsomag lenne a területen. A következő, egyeztetési szakaszban az uniós törvényhozók és a tagállamok megtárgyalják a törvényjavaslat végső részleteit. A Biden-adminisztráció a közlemény szerint az európai kollégákkal dolgozik együtt a saját szabályozásainak a kidolgozásában.
Az Egyesült Királyság versenyszabályozó hatósága (CMA) pedig csütörtökön jelentette be, hogy átfogó vizsgálatot indít annak feltárása, hogy a mesterséges intelligencia piacán milyen szabályozások és elvek lennének szükségesek az egészséges verseny érdekében.