Innen csak felfelé lehet az Intelnek
Fennállásának eddigi legnagyobb veszteségét könyvelte el az év első negyedévében az Intel, mely a PC-piac egyik legnagyobb beszállítójaként talán a leginkább a bőrén érezte a szegmens bezuhanását. A cég árbevétele immár több mint egy éve folyamatosan zsugorodik, de a várakozások szerint mostanra nagyjából minden mutató elérhette a mélypontot.
A 2023-as év első negyedévére vélhetően sokáig az Intel egyik legsötétebb időszakaként fognak hivatkozni céges és elemzői berkekben, a patinás processzorgyártó, mely egykor magabiztosan uralta a világpiacot, illetve valóságos pénznyomdaként működött, az év első három hónapjában fennállásának eddigi legpocsékabb időszakát zárta.
A bezuhanó PC-piac, illetve az ebből fakadó készletsöprések különösen a vállalat nyereségességére nyomták rá a bélyegét. Az Intel nettó profitja az első negyedévben drámai mértékben mínuszba futott, a társaság 2,8 milliárd dolláros veszteséggel zárta az időszakot úgy, hogy egy évvel korábban még 8,1 milliárd dollárnyi nyereséget termelt. Hasonlóképpen padlóra került a cég bruttó árrése, mely az első negyedévben mindössze 34,2% volt, ami csaknem a fele a 2010-ben jelentett 67%-os csúcsnak.
A mostani volt minden idők legnagyobb vesztesége a processzorgyártónál, jócskán túlszárnyalva a korábbi, 2017-es rekordot, amikor "mindössze" 687 millió dollár mínuszba csúszott a cég.
Ünnepi mix a bértranszparenciától a kódoló vezetőkig Négy IT karrierrel kapcsolatos, érdekes témát csomagoltunk a karácsonyfa alá.
A társaság árbevétele mindeközben szintén negatív csúcsokat döntögetett az év elején: az Intelhez az első negyedévben 11,7 milliárd dollárnyi árbevétel folyt be, 36%-kal kevesebb, mint egy évvel korábban. A periódusban cég összes üzletágának forgalma jelentősen visszaesett (24-39% közötti mértékben), leszámítva a Mobileye-t, mely 16%-os növekedést produkált az év elején.
Az Intel felsővezetése ugyanakkor jó hírekről, illetve pozitív trendekről is beszámolt az eredmények közzétételét követő konferenciabeszélgetésen. Pat Gelsinger, aki harmadik évét kezdi vezérigazgatóként a cégnél, fontos stratégiaváltást tűzött ki az Intel számára, melynek eredményeként a vállalat rövid távon a TSMC-hez és a Samsunghoz hasonlóan meghatározó bérgyártóvá válna.
A gyártónak ugyanakkor ehhez előbb le kell dolgoznia jelenlegi gyártástechnológiai lemaradását, ami a korábbi célkitűzések alapján 2026-ra megtörténhet - Gelsinger tegnap megerősítette, hogy ehhez a tervhez továbbra is tartja magát a processzorgyártó.
Másrészt az Intel a második negyedévre már nem számít az árbevétel további csökkenésére, és bár az előrejelzések szerint a veszteség megmarad a cégnél, ezzel együtt újra 40% felé kúszhat a társaság bruttó árrése. A vezetés mindemellett közölte, hogy a tavaly év végén bejelentett költségcsökkentési intézkedések (beleértve a tömeges leépítést) működnek és idén mintegy 3 milliárd dollárt spórolhatnak a cégnek.
A rekordveszteség ellenére a pozitív jövőkép felfelé mozdította az Intel papírjainak értékét: a cég a zárás utáni kereskedésben csaknem 5%-os pluszban áll a tőzsdén.