A pozitív jövőkép hatására óriásit ment a Meta
Bár a cég tavaly év végi pénzügyi teljesítménye a legkevésbé sem tekinthető rózsásnak, teljesen váratlanul a vártnál jóval pozitívabb kicsengésű jövőképet vázolt fel a befektetőknek és elemzőknek tegnap a Meta első embere, Mark Zuckerberg. A hírre azonnal az egekbe lőtt a cég papírjainak árfolyama, mely a zárás utáni kereskedésben több mint 20%-os erősödésnél járt.
A "hatékonyság évének" nevezte Mark Zuckerberg, a Meta elnök-vezérigazgatója a 2023-as évet, melyben a társaságra további, jelentős strukturális átalakítások, költségcsökkentés és nem utolsósorban egy negyvenmilliárd dollár értékű részvényvisszavásárlási program vár - a metaverzum fejlesztése azonban a leghatározottabb távlati cél továbbra is.
A poszt-pandémia érában látványosan szenvedő Meta így összességében idén további mintegy ötmilliárd dollárral kívánja redukálni költségeit, ezzel az előrejelzések szerint az idei évben a kiadások a korábban várt 94 és 100 milliárd dollár közötti sávból a 89 és 95 milliárd dollár közötti sávba kerülhetnek majd.
A szétszteroidozott diversity alkonya Évtizedekben mérhető folyamatokat nem lehet profitorientált cégek asszisztálásával pár év alatt lezavarni, DEI csomagolásban.
A befektetőket és elemzőket emellett láthatóan sokkolta, hogy a menedzsment közölte, az idei első negyedévben az előzetes várakozásokat valamivel meghaladó, 26 és 28,5 milliárd dollár közötti árbevételre számít, ami abban az esetben, ha a felső értéket sikerül megközelíteni, megszakíthatja a vállalat több negyedév óta tartó folyamatos árbevétel-csökkenési sorozatát.
A cég 2022-es negyedik negyedéves pénzügyi eredményei ugyanakkor egyelőre még semmi jelét nem mutatták a kilábalásnak: a Meta árbevétele 4%-kal 32,165 milliárd dollárra, nettó nyeresége pedig 55%-kal, 4,65 milliárd dollárra csökkent, igaz, utóbbi jelentős részben a tavalyi év végén bekövetkezett strukturális átalakítások és létszámleépítések 4,2 milliárd dolláros egyszeri költségének köszönhető.
A Meta a különböző platformok, így elsősorban a zászlóshajónak számító Facebook aktív felhasználói bázisát illetően szintén kevéssé várt eredménnyel szolgált. A cég sikeresen megállította a világ legnagyobb közösségi oldalát fenyegető vészes lemorzsolódási folyamatot, sőt, most először sikerült átlépni a havi aktív felhasználói bázisnak a mágikus kétmilliárd fős határt.
A cég ezzel együtt nem tett le arról, hogy a Facebook egyfajta továbbfejlesztéseként újra feltalálja a közösségi teret, a metaverzumot, melynek fejlesztésébe tetemes összegeket ölt tavaly is. A fejlesztések óriási pénzégető hatását jól jelzi, hogy a metaverzum létrehozásával megbízott Reality Labs üzletág csak a tavalyi utolsó negyedévben 4,3 milliárd dollár, a teljes 2022-es évben pedig 14 milliárd dollárnyi veszteséget termelt a vállalatnak.
A társaság tegnapi, elemzői konferenciahívásán ismertetett jövőkép ugyanakkor rég nem látott bizalmat hozott Zuckerbergék számára, a Meta papírjai a zárás utáni kereskedésben több mint 20%-ot erősödtek. Ha ezt nyitás után tartani tudják a papírok, az legalább egy évtizede nem látott egynapos rallyt eredményezhet a társaság számára a tőzsdén.