:

Szerző: Koi Tamás

2023. január 2. 10:55

Dráguló szolgáltatások, búcsúzó cégek - így kezdődik 2023 a telkóban

2023-ban a távközlési szolgáltatók ügyfeleinek fel kell készülniük arra, hogy a szolgáltatójuktól magasabb összegű számlákat fognak kapni - a sort idén a Vodafone és a Digi nyitotta. Utóbbiba az év utolsó napján beolvadt az Invitel, ezzel a magyar vezetékes távközlési piac domináns szereplőinek száma eggyel csökkent.

Az újév rendszerint számos változást hoz az élet legtöbb területén, melyek - különösen a mostani gazdasági helyzetben - többnyire az árak felfelé korrigálását jelentik a szolgáltatói szegmensben (is). A magyar távközlési piacon az előfizetők idén megismerkedhetnek az inflációkövető árkorrekcióval, melyből az elsőt éppen ma hajtotta végre a Vodafone Magyarország. Az idei évet a 4iG tulajdonában lévő Digi Távközlési Kft. is új árstruktúrával kezdte, ami főleg azokat érintheti kedvezőtlenül, akik kizárólag internetelőfizetést vesznek igénybe a szolgáltatónál.

A Vodafone Magyarország mától a 2021 szeptemberi és a 2022 augusztus végi időszak átlagos fogyasztói árindex-változásnak megfelelően korrigálja árait a cég korábbi közleménye alapján. A társaság egyébként a magyarországi távközlési piacon elsőként illesztette be általános szerződési feltételeibe az automatizált, inflációarányos díjkorrekciót, mely azóta a piac két másik, meghatározó szereplője, a Yettel Magyarország és a Magyar Telekom is átvett kisebb-nagyobb módosításokkal.

A brit tulajdonú távközlési cég az árkorrekciót az adott időszak 109,39 % mértékű átlagos fogyasztói árindex változásának figyelembe vételével kalkulálta ki, versenytársai ugyanakkor eltérő módon számolnak, így a 2022-es naptári év átlagos fogyasztói árindex-változását fogják figyelembe venni, előreláthatóan január végén, február elején. A konszenzus most 14,5-14.6% közé várja az éves átlagos maginflációt, azaz a Yettel és a Magyar Telekom előfizetői ekkora automatikus díjemelésre számíthatnak a legtöbb szolgáltatás esetében az év első hónapjaiban.

digi_shop

Modern SOC, kiberhírszerzés és fenntartható IT védelem (x)

Gyere el meetupunkra november 18-án, ahol valós használati eseteken keresztül mutatjuk be az IT-biztonság legújabb trendjeit.

Modern SOC, kiberhírszerzés és fenntartható IT védelem (x) Gyere el meetupunkra november 18-án, ahol valós használati eseteken keresztül mutatjuk be az IT-biztonság legújabb trendjeit.

A Digi egyelőre nem épített be inflációkövető mechanizmust az árazásába, a 4iG tulajdonában lévő cég ugyanakkor november elején közölte, hogy januártól minden vezetékes és műholdas távközlési szolgáltatásának árát korrigálja. A cég ezzel együtt sietett leszögezni, hogy ez az árkorrekció azoknak kevésbé, vagy egyáltalán nem fáj majd, akik megújítják a hűségszerződésüket a szolgáltatóval 2023. december 31-ig, illetve elektronikus számlázásra állnak át.

A szolgáltató életében ettől függetlenül a 2023-as év mindenképpen vízválasztó lehet, hiszen idén mindenképpen eldől, hogy a 4iG tulajdonába kerülhet-e a Vodafone Magyarország, mely legfőképpen a hazai mobilszegmensben adhatna jelentős lendületet a cégcsoportnak. A vállalat struktúrája addig sem maradt teljesen változatlan, hiszen 2022. december 31-én az előzetes tájékoztatásnak megfelelően beolvadt a Digi Távközlési Kft-be az Invitel Távközlési Zrt., a Digi Infrastruktúra Kft. és az i-TV Zrt.

Az Invitel, mint a magyar vezetékes távközlési piac egykoron egyik meghatározó szereplője ezzel végképp befejezte a pályafutását, a cég rurális területen élő ügyfelei azonban rövid távon továbbra sem számíthatnak sok jóra ettől a változástól, az elavult infrastruktúra lecserélése ugyanis olyan léptékű beruházást feltételez, melynek megvalósítása részben az előfizetői díjak további emelése árán lenne csak lehetséges.

November 25-26-án 6 alkalmas K8s security és 10 alkalmas, a Go és a cloud native szoftverfejlesztés alapjaiba bevezető képzéseket indítunk. Az élő képzések órái utólag is visszanézhetők, és munkaidő végén kezdődnek. November 8-ig early bird kedvezménnyel!

a címlapról