Az amerikai bankoktól is elvágnák a Huawei-t
A pénzügyminisztérium feketelistájára is felkerülhetnek a kémkedéssel vádolt kínai felek, többek közt a Huawei.
Törvényjavaslatot nyújtottak be amerikai törvényhozók annak érdekében, hogy korlátozzák a Huawei és más 5G-technológiákat birtokló kínai vállalatok amerikai bankokhoz való hozzáférését. A republikánus szenátor, Tom Cotton által előterjesztett, NETWORKS Act néven említett javaslat a demokraták oldaláról is támogatást kapott, és azzal indokolja a szigorú szankciót, hogy a Huawei és a többi kínai 5G-gyártó gazdasági kémkedési tevékenységet folytat az Egyesült Államokban. Ahogy a szenátor fogalmaz: nem engedhetik, hogy a Huawei és a Kínai Kommunista Párt hozzáférjen az amerikai állampolgárok személyes adataihoz, és az ország legérzékenyebb védelmi rendszereihez.
A törvényjavaslat a megbízhatatlannak ítélt feleket feltenné a pénzügyminisztérium feketelistájára (Specially Designated Nationals, SDN), amivel gyakorlatilag elvágná a kínaiakat az amerikai pénzügyi rendszertől. A törvényhozás 2020-ban már benyújtott egy hasonló javaslatot még Donald Trump idején, ami kifejezetten a Huawei amerikai bankokhoz való hozzáférését próbálta volna korlátozni.
Introvertáltak az IT-ban: a hard skill nem elég Már nem elég zárkózott zseninek lenni, aki egyedül old meg problémákat. Az 53. kraftie adásban az introverzióról beszélgettünk.
Októberben az amerikai ügyészség vádat emelt két kínai titkosszolgálati tisztviselő ellen, amiért a Huawei-jel együttműködve próbálták akadályozni a céggel kapcsolatos kormányzati vizsgálatot. Van Hollen szenátor szerint a kémkedő külföldi feleknek súlyosabb következményekkel kell szembenézniük, a Huaweit „visszaeső” elkövetőnek nevezi.
Cotton említi még közleményében, hogy az amerikai szövetségi nyomozóiroda (FBI) nemrég felfedte, hogy a kínaiak berendezését használó több cellatornyot is találtak amerikai nukleáris rakétabázisok közelében, a tornyokból érkező jelek pedig lehetőséget adnak arra, hogy a kínaiak megzavarják az amerikai nukleáris arzenált.
Huawei egyelőre nem kommentálta a hírt. A kínai külügyminisztérium közleménye szerint Kína határozottan ellenzi az amerikaiak általánosításait, illetve visszaélésnek nevezi a lépést, aminek célja a kínai vállalatok elnyomása.
Az Egyesült Államok Szövetségi Kommunikációs Bizottsága (FCC) november végén elfogadta a Secure Equipment Act nevű törvény végső szabályait, mely az utolsó lehetőséget is elveszi a kínai technológiai multiktól, így elsősorban a Huawei Technologiestől, hogy amerikai hálózatokba kerülhessen bármilyen berendezésük. Mostantól semmilyen licenc nem adható ki a feketelistán szereplő cégeknek, függetlenül attól, hogy az eszközöket milyen pénzből vásárolják és hol akarják felhasználni az Egyesült Államokon belül.