Kéz a kézben játszhatott kiszorítósdit az Apple és az Amazon
Az Amazon kisebb piactér-partnerei az egyedileg értelmezett akcióikkal ráléptek az Apple tyúkszemére, a vállalat ezért úgy döntött, ráveszi a világ legnagyobb e-kereskedőjét arra, hogy szabaduljon meg a termékeit nyomott áron értékesítő partnereitől - állítja egy bírósági beadvány.
Szerdán versenyjogi keresetet nyújtottak be az Apple és az Amazon ellen a Seattle-i Szövetségi Bíróságon, melyben a felperesek azt sérelmezik, hogy a két cég összejátszott az Apple termékek piaci árának mesterséges alakításában annak érdekében, akadályozva az árversenyt, ezzel pedig végeredményben feljebb tornászva az árakat.
A csoportos kereset szerint az Apple és az Amazon 2019 januárjában olyan megállapodást kötöttek egymással, melynek része volt, hogy az iPhone-okat és iPadeket gyártó cupertinói cég 10%-os kedvezményt nyújt a világ legnagyobb e-kereskedőjének, cserébe pedig az vállalja, hogy a mintegy 600, Apple termékeket áruló piactér-partner jelentős részével szerződést bont.
CI/CD-vel folytatódik az AWS hazai online meetup-sorozata! A sorozat december 12-i, ötödik állomásán bemutatjuk az AWS CodeCatalyst platformot, és a nyílt forráskódú Daggert is.
A megállapodás eredményeként a több száz viszonteladóból mindössze 7 maradt az Amazon piacterén, ezzel egyértelműen csökkent adott esetben nem csak a választék, hanem a piaci verseny intenzitása is.
Az egyezség szintúgy hozzájárult ahhoz, hogy az Amazon a legdominánsabb, független Apple-viszonteladóvá lépett elő az Egyesült Államokban, ami meglehetősen éles fordulat volt ahhoz képest, hogy a cég korábban jellemzően nem, vagy csak elvétve foglalkozott Apple termékekkel.
A beadvány szerint mindez az árakban is hamar meglátszott, így az Apple termékek átlagos eladási ára a két cég megállapodását követően átlagosan nagyjából 10%-ot emelkedett, illetve hozzásegítette az Apple-t ahhoz, hogy az általa megállapított végfelhasználói árakat még nagyobb vevőkörre erőltesse rá.
A csoportos keresethez minden olyan amerikai állampolgár csatlakozhat, aki 2019 januárjától vásárolt iPhone vagy iPad termékeket az Amazonon. A felperesek kártérítés megállapítását, valamint a jogsértőnek vélt gyakorlat megszüntetését kérik a bíróságtól.