Yettel: nincs napirenden együttműködés a 4iG-val
Rövid távon nem lehet arra számítani, hogy a Yettel Magyarország Zrt. és a 4iG Nyrt. között bármilyen, jelentős infrastruktúra-megosztási vagy nagykereskedelmi megállapodás születik, utalt rá a cseh PPF kezében lévő cég vezérigazgatója egy háttérbeszélgetésen.
Igazán fordulatos első félévet tudhat maga mögött a Yettel Magyarország Zrt., hiszen ha nem jelentene elég kihívást a koronavírus-járványt és az ukrán-orosz válságot kísérő gazdasági krízis, illetve az erre válaszul született intézkedések, kormányzati lépések (mint pl. az extrapforitadó), a cég még egy névváltási folyamaton is keresztül ment az év első időszakában. Peter Gazik, a társaság szlovák vezérigazgatója szerdán újságírók előtt beszélt az aktuális kihívásokról és tervekről.
A Yettelnél tehát az ismert gazdasági közegtől függetlenül is történnek lényeges folyamatok, technológiai szempontból ezek közül a legmeghatározóbb a cég (egész pontosan a CETIN infrastruktúra-partnercég) jelenleg is zajló hálózatmodernizációs munkálatai. Ez az 5G-s lefedettség bővítésén túl érinti a 3G-s állomások lekapcsolását, melyben a Yettel egyelőre az óvatos duhajok közé tartozik ellentétben például a Telekommal, mely péntekre végez az országos 3G-s lekapcsolással.
Introvertáltak az IT-ban: a hard skill nem elég Már nem elég zárkózott zseninek lenni, aki egyedül old meg problémákat. Az 53. kraftie adásban az introverzióról beszélgettünk.
Gazik szerint ugyanakkor nincs különösebben nagy jelentősége, hogy ki mikor kapcsolja le az elavult technológiát, mely a rendelkezésre álló erőforrásokkal ugyan sokkal kevésbé hatékonyan bánik, mint a modernebb infrastruktúrák, a 3G-s szolgáltatásra allokált erőforrások ugyanakkor így is fokozatosan ki lettek már vonva a régi technológia alól.
A cégvezetőt a kedvezőtlen gazdasági hatások kapcsán elsők közt az extraprofitadóról kérdezték, melyről Gazik elmondta, a Yettel arra számít, hogy ez az adónem az előfizetők számára "láthatatlan" marad, illetve nem gyakorol számottevő hatást az iparág működésére, noha a cég nettó árbevételének ezzel immár közel a harmada kerül majd az államhoz. A mobilszolgáltatót egyébként az új adónem mellett az elszálló energiaárak is érzékenyen érintik, illetve a forint árfolyamának jelentős romlása az euróhoz képest szintén egy olyan, külső tényező, melyre a cégnek gyakorlatilag semmilyen ráhatása nincs.
A Yettel Magyarország vezérigazgatója a HWSW kérdésére elmondta, az ehhez hasonló kihívások meglátása szerint nem katalizálják jelentősen az iparági együttműködéseket, mint például az infrastruktúra-megosztási projekteket, melyek közül az egyik legnagyobb horderejű megállapodást éppen a Yettel, pontosabban annak jogelődje, a Telenor Magyarország kötötte a Magyar Telekommal még 2015-ben.
Az LTE800-as frekvenciákra vonatkozó kölcsönös haszonbérleti szerződés jogszerűségét, illetve a megállapodás körülményeit két, egymással párhuzamos ügyben a Gazdasági Versenyhivatal azóta is vizsgálja, míg a felügyeleti hatóság, az NMHH azonnal rábólintott az egyezségre.
Szerettük volna megtudni ezzel kapcsolatban, hogy a Yettel Magyarország és a 4iG Nyrt. között formálódik-e bármilyen infrastruktúra- és/vagy erőforrásmegosztási megállapodás, Gazik ugyanakkor rövidre zárta kérdést, jelezve, hogy semmilyen, hasonló ügyben nem zajlik jelenleg tárgyalás piaci szereplők között. A két cég közeledése elsősorban azért lenne kézenfekvő, mivel a 4iG Nyrt. az Antenna Hungária révén közvetetten kisebbségi tulajdonosa is a Yettel Magyarországnak, a társaságok szorosabb együttműködése éppen ezért hosszú ideje piaci találgatások és pletykák tárgyát képezi.
A cégvezető később hozzátette, töretlenül hisz benne, hogy a Yettel vezetékes szolgáltatások nélkül is sikeres lehet a jövőben, amire jó alapot adnak a jelenleg is zajló, nagyszabású 5G-s fejlesztések, melyeknek első, egyedi termékei (az OtthonNet Pro és IrodaNet Pro FWA konstrukciók) már elérhetők.
A cég a továbbiakban - szintén az 5G stratégia mentén - gyökeresen megújítja majd tévés OTT-szolgáltatását, a Yettel TV-t, mely információink szerint valódi nagyképernyős megoldás lesz, saját beltéri egységgel és természetesen teljes mobiltámogatással. Az új tévés termék bevezetése Gazik elmondása szerint a jelenlegi tervek alapján az idei év végén, jövő év elején várható.