Szerző: Koi Tamás

2022. június 2. 13:37

Kivonja az Amazon a Kindle-t Kínából

Otthagyja egyik legnagyobb piacát, Kínát az Amazon e-könyvolvasója, illetve a mögötte álló szolgáltatás. A Kindle kivonulásával újabb, jelentős piaci erővel rendelkező nyugati szolgáltatás szűnik meg a világ legnépesebb országában.

Azonnali hatállyal megszünteti a Kindle e-könyvolvasók értékesítését, illetve szállítását Kínában az Amazon, a rendszer mögött álló robusztus szolgáltatás - és könyvtár - pedig fokozatosan, évek alatt elérhetetlenné válik majd a világ legnépesebb országában - jelentette be a cég saját WeChat csatornáján. Az Amazon évek óta gyakorlatilag csak a Kindle-lal van jelen Kínában, a mostani döntéssel a cég csatlakozott ahhoz a számos nyugati, illetve amerikai multihoz, melyek teljesen felszámolják jelenlétüket az országban.

A Kindle-ökoszisztéma teljes megszüntetése folyamatosan zajlik majd a következő években, így a kínai Kindle e-könyv áruházból jövő nyárig még lehet vásárolni tartalmakat, a korábban megvásárolt könyveket pedig további egy éven keresztül el lehet majd érni, le lehet tölteni az olvasóra - áll a közleményben. A Kindle applikáció ezzel nagyjából egy időben eltűnik majd minden kínai alkalmazás-piactérről.

kindle_china

Introvertáltak az IT-ban: a hard skill nem elég

Már nem elég zárkózott zseninek lenni, aki egyedül old meg problémákat. Az 53. kraftie adásban az introverzióról beszélgettünk.

Introvertáltak az IT-ban: a hard skill nem elég Már nem elég zárkózott zseninek lenni, aki egyedül old meg problémákat. Az 53. kraftie adásban az introverzióról beszélgettünk.

Az Amazon nem hivatalos információk szerint hosszú éveken keresztül próbált a kínai vezetéssel "baráti" viszonyt kiépíteni, a növekedésnek azonban jelentős gátat szabtak az ország utóbbi időszakban elfogadott, az online elérhető tartalmakra és az internetes megosztásokra vonatkozó szigorúbb szabályok. 

A kínai piac elvesztése ezzel együtt meglehetősen fájdalmas az Amazon e-könyv részlege számára, egy évekkel ezelőtti belső jelentés szerint ugyanis a globális Kinde hardverforgalom 40%-át már 2017-ban Kína adta, ezzel az ország a legnagyobb globális piacává vált a platformnak.

Az Amazon ugyanakkor hangsúlyozza, hogy a Kindle helyi forgalmazásának megszüntetésének nincs semmilyen politikai vagy diplomáciai vonzata, azaz nem a pártvezetés részéről érkező nyomás vagy a tartalomcenzúra miatt döntött úgy a cég, hogy otthagyja ezt az óriási piacot.

A Kindle egyébként 2013-ban került hivatalosan forgalomba Kínában, e-könyveket azonban ennél valamivel hamarabb, már 2012-ben árult az Amazon az országban. A cég 2017-ben egy speciális, kifejezetten a kínai piacra szánt Kindle-t is piacra dobott, mely az Amazon saját áruháza mellett a kínai állam tulajdonában lévő China Mobile-hoz tartozó Migu-ról is engedett könyveket letölteni.

a címlapról