Letiltotta Románia a Nokia 5G-jét
Bíróság elé citálja a román kormányt a finn Nokia, miután a cég nem kapta meg az 5G-s hálózati elemek beszállítási engedélyét, így egyik mobilszolgáltató sem használhatja az általa gyártott komponenseket a jövőbeni építkezéseknél.
A kínai mobilhálózati eszközgyártók, így elsősorban a Huawei Technologies és a ZTE Technology egyes európai országokban viszonylag jól borítékolhatóan nemkívánatos piaci tényezőnek minősülnek, ha 5G-ről vagy kritikus infrastruktúráról van szó. Most viszont úgy tűnik, a román kormány által tavaly elfogadott, telekommunikációs hálózati beszállítók kiválasztására vonatkozó jogszabály a tradicionális európai gyártókat is kellemetlen helyzetbe hozhatják.
Az egyik legrégebbi európai piaci tényezőnek számító finn Nokia múlt héten jelentette be, hogy jogi úton megtámadja a román vezetés februári döntését, melyben az illetékes kormányszerv megtagadta a cégtől azt az engedélyt, mely a társaság 5G-s hálózati eszközeinek tömeges üzembe állításához feltétlenül szükséges lett volna. A vállalat egy a Reutershez eljuttatott szűkszavú közleményben közölte, a döntés sürgős indoklását kérte a román kormánytól, ezzel párhuzamosan megfellebbezte a kizárásról szóló határozatot.
Ünnepi mix a bértranszparenciától a kódoló vezetőkig Négy IT karrierrel kapcsolatos, érdekes témát csomagoltunk a karácsonyfa alá.
A tavaly tavasszal hatályba lépett rendelet szerint ugyanis a beszállítói licenceket minden gyártónak kérvényeznie kell az illetékes román hatóságoktól, mielőtt az eszközök szállítására szerződést köt a helyi piaci szereplőkkel - a pontos kritériumrendszer nem ismert, ugyanakkor korábban elsősorban kiberbiztonsági kockázatokra hivatkozva indokolta a román vezetés a törvény létrehozását.
A Nokia kizárását követően kérdéses, hogy melyik piaci szereplő szállíthat majd a román mobilcégeknek 5G-s infrastruktúra-elemeket. A két kínai gyártó, a Huawei és a ZTE eddig nem folyamodott licenckérelemhez az országban, ahogy a Nokia legfőbb európai riválisa, a svéd Ericsson sem. 5G-s termékportfólióval e gyártókon kívül a dél-koreai Samsung hálózati divíziója rendelkezik (a cég Észak-Amerikában éppen a Nokiát ütötte ki az egyik mobilszolgáltatónál), ugyanakkor a koreaiak megoldásai az Európában többségében alkalmazott 5G NSA (non-standalone) topológia esetében kevéssé alkalmazhatóak.
A finn gyártó előző hete egyébként sem telt túl rózsásan, egy a The Times-ban megjelent riport szerint a cég ugyanis éveken keresztül eszközök és szolgáltatások ellátásával aktívan részt vett a legnagyobb orosz távközlési szolgáltató, az MTS hálózatába beépülő állami megfigyelőrendszer fejlesztésében.
A Nokia márciusban közölte, hogy az ukrán-orosz konfliktus hatására felfüggeszti oroszországi értékesítési tevékenységét.