A tervezettnél lényegesen kevesebb új iPhone készül
Egyre aggasztóbb hírek érkeznek az Apple háza tájáról a legújabb iPhone-ok gyártási nehézségeit illetően. Míg a nyáron még óvatosan pesszimista nyilatkozatok jellemezték a céget, múlt hónapban már át kellett csoportosítani a termelést, mostanra viszont konkrétan kiderült, mennyire súlyos rést ütöttek a gyártásba az ellátási nehézségek.
Az előzetes tervekhez képest legalább 20%-kal kevesebb iPhone 13 szériás okostelefon készült idén szeptemberben és októberben az Apple részére a cég ázsiai gyártópartnereinél, írja a Nikkei nem hivatalos, bennfentes forrására hivatkozva a Reuters. A gyártási nehézségek hatásai a lehető legrosszabb időszakban, a karácsonyi szezon idejére csúcsosodhatnak ki, és egyelőre nem látni, mikor enyhülhet a probléma.
Az Apple-t gyakorlatilag az új generációs iPhone-ok és iPadek szeptemberi piacra kerülése óta folyamatosan fennállásának eddigi egyik legnagyobb kihívása elé állítja a koronavírus világjárvány következtében kialakuló globális chiphiány. Noha elemzők korábban úgy vélték, ennek hatásai kevésbé lesznek érezhetők a cupertinói cégnél - lévén az egyik legnagyobb megrendelő az iparágban -, mostanra végképp bebizonyosodott, hogy a menedzsment korábbi, óvatos pesszimizmusa nem volt alaptalan.
Machine recruiting: nem biztos, hogy szeretni fogod Az AI visszafordíthatatlanul beépült a toborzás folyamatába.
Az első, komolyabb figyelmeztető jel októberben érkezett, amikor az iPhone-ok és iPadek gyártását több napra le kellett állítani elsősorban a komponenshiány miatt. Az eset horderejét jelzi, hogy az Apple számára okostelefonokat és tableteket előállító gyártósorok az elmúlt évtizedben soha, egyetlen napra sem álltak le. A leállást ugyanakkor nem csak komponenshiány, hanem a kínai áramfogyasztási korlátozások egyszerre idézték elő.
A problémákon eleinte a lekötött komponensek átcsoportosításával próbált úrrá lenni az Apple, így az olyan alkatrészeket, melyeket iPhone okostelefonokban és iPad tabletekben is fel lehet használni, inkább az okostelefonok gyártásához használták fel, ezzel a tabletek gyártási volumene a tervezett szintnek gyakorlatilag a felére csökkent.
A cupertinói vállalat nagyjából mintegy hatmilliárd dollárt veszített a harmadik negyedévében azért, mert nem tudott elegendő komponenst - elsősorban félvezetőket - beszerezni partnereitől. A vállalat elismerte, hogy a félvezetőipar ellátási nehézségei a vártnál mélyebb nyomot hagytak az eredményeken, illetve mostanra gyakorlatilag a cég minden egyes termékét érinti kisebb-nagyobb mértékben a chiphiány.