Felgyorsult a Telenor 5G-s hálózatépítése
A Telenor Magyarország bár nem tartozik az 5G technológia legfőbb hazai zászlóvivői, vagy promoterei közé, azért a cseh többségi tulajdonban lévő cégnél is zajlanak a háttérben az 5G-s hálózat lefedettségének bővítésére irányuló fejlesztések.
Országosan immár több mint 200 bázisállomáson kapcsolta be az 5G-s rádiós elérési hálózatot a Telenor Magyarország, ezzel a cseh kézben lévő szolgáltató a hálózat lefedettségét tekintve nagyságrendileg beérte két versenytársát, a kereskedelmi szolgáltatást elsőként indító Vodafone Magyarországot és a Magyar Telekomot.
A kereskedelmi 5G szolgáltatást 2021-ben első körben Győr és Törökbálint egyes részein, majd a hálózat kiépítését felgyorsítva Budapest XI. kerületének számos pontján és a főváros forgalmasabb területein tette hozzáférhetővé a társaság. Ezzel párhuzamosan a Balaton környékén, például Balatonföldváron, Balatonfüreden, Siófokon, Révfülöpön, Keszthelyen, Zamárdiban, Szántódón, Almádiban, Fűzfőn, Bogláron, Lellén, Fonyódon, valamint Székesfehérváron és Tatabányán is megkezdődtek a hálózatmodernizációs munkálatok.
Ünnepi mix a bértranszparenciától a kódoló vezetőkig Négy IT karrierrel kapcsolatos, érdekes témát csomagoltunk a karácsonyfa alá.
A 200 5G-s bázisállomás többsége a Telenor közleménye szerint a 3,6 GHz-es, úgynevezett C-sávban üzemel, melyből a legnagyobb frekvenciakerettel - 140 MHz-cel - éppen a Telenor Magyarország rendelkezik a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) tavaly tavasszal lezárult spektrumértékesítési eljárását követően.
Fontos szempont, hogy a Telekommal és a Vodafone-nal ellentétben a Telenor minden ügyfele számára elérhetővé teszi a gyorsabb adatátviteli technológiát, amennyiben azok 5G-képes okostelefonnal rendelkeznek, illetve a gyártó engedélyezi az 5G-s elérést az adott hálózaton (utóbbi az Apple 5G-képes iPhone-jainál váratott magára egészen októberig).
A Telenor hálózata hazánkban egyedülálló üzleti modell alapján, az azonos cégcsoportba tartozó CETIN Hungary tulajdonában és üzemeltetésében áll. További egyedi vonása a rendszernek, hogy a teljes hálózat a kínai ZTE eszközeiből épül fel, ezzel a hazai CETIN-leánycég gyakorlatilag egész Európában egyedüliként használja vegytisztán a kínaiak berendezéseit a mobilos infrastruktúrában.
Korábbi tapasztalatok alapján a rendelkezésre álló spektrumkeretnek, és az egyelőre jelentős szabad kapacitással rendelkező celláknak köszönhetően a Telenor 5G-s hálózatán ideális vételi körülmények között és megfelelő készülékkel akár az 1,4 - 1,5 Gbps letöltési sebesség is elérhető.