Intel CEO: kisiklatták az elődeim a céget
Egy friss interjúban beszélt az Intel jelenéről, illetve középtávú terveiről a vállalat elnök-vezérigazgatója.
Pat Gelsinger szerint az Intel jelenlegi technológiai lemaradása elődjeinek hibás döntéseiből, illetve szakmai inkompeteniciájából ered. Az elnök-vezérigazgató szerint a mérnöki háttér, vagyis a mélyebb műszaki ismeretek hiánya miatt tudott elmenni mellettük a konkurencia. Bár a januárban kinevezett Gelsinger nem említett konkrét neveket, nem nehéz kitalálni, hogy kire (vagy kikre) gondolhatott.
A szétszteroidozott diversity alkonya Évtizedekben mérhető folyamatokat nem lehet profitorientált cégek asszisztálásával pár év alatt lezavarni, DEI csomagolásban.
A képzeletbeli lista élén Brian Krzanich állhat. A szakember 2001-től még az újabb gyártástechnológiák bevezetését irányította az Intel üzemeiben. Ezt követően 2003-ban a tesztelési és tokozási terület, 2007-től pedig már a teljes gyártás az irányítása alatt volt. 2011-ben a vállalat operatív igazgatójává nevezték ki, majd pedig ezt követően, 2013 májusában ülhetett át az elnök-vezérigazgatói székbe.
Kinevezés után Krzanich modernizáció címszó alatt jelentősen átalakította az Intelt, ahol ezzel látványosan kisebb fókuszt kaptak a húzótermékek alapját adó különféle mikroarchitektúrális fejlesztések. Az egykori gyárigazgató nagyjából öt évig vezette az Intelt, ahonnan végül 2018 nyarán távozott, miután kibukott, hogy megsértette a cég belső szabályzását, mely a menedzserek számára szigorúan tiltja, hogy viszonyt folytassanak közvetlen beosztottjaikkal.
Krzanich helyét (ideiglenesen) a cég akkori pénzügyi igazgatója, Bob Swan vette át, aki hátteréből adódóan nem rendelkezett mély műszaki ismeretekkel. Ebből adódóan Swan eléggé konzervatívan vezette a vállalatot, miközben az igazgatótanács lázasan kereste utódját. A folyamat szokatlanul hosszúra nyúlt, hisz Gelsinger végül csak az idei év elején, vagyis Krzanich távozása után mintegy kettő és fél évvel tért vissza az Intelhez és vehette át a vállalat vezetését.
Vissza kell szerezni a bizalmat
Gelsinger az interjúban elmondta, hogy az Intelnek vissza kell szerezni az ügyfelek bizalmát. A szakember szerint, ha az egyik partnerüknek egy millió chipet kér hétfőre, a szállítmánynak már vasárnap este a vásárlónál kell lennie.
A szakember az Apple PC-s térnyeréséről is beszélt. Gelsinger szerint a cupertinói vállalat nagyon jó munkát végzett a chipfejlesztésben. (A beszélgetés még a múlt héten készült, tehát azelőtt, hogy az M1 Pro és M1 Max chipek, illetve az azokra épülő új MacBook Prók piacra kerültek volna.) Az elnök-vezérigazgató szerint az Intelnek a jövőben annyira versenyképes processzorokat kell gyártania, hogy még az Apple is sutba vágja a saját chipek tervezését.
Gelsinger már nem először beszélt az Apple-ről visszatérése óta. A chipgyártó év elején kinevezett elnök-vezérigazgatója korábban kijelentette, hogy vállalatának a jövőben überelnie kell a "lifestyle company" jelzővel illetett Apple-t. A szakember degradáló jelzője ugyanakkor ehhez már édeskevés lesz. A cupertinói vállalat az elmúlt bő évtizedben nagyon tudatosan építette fel processzortervező részlegét, mely a TSMC élvonalbeli gyártástechnológiájával kombinálva rendkívül ütőképes chipekkel áll elő, évről-évre.