Cupertinóban nem engedik el az Apple-adót
Bár az Apple szinte teljes győzelmet aratott az Epic ellen indított perben, az alkalmazásboltjának fizetési csatornáját érintő ítélet miatt fellebbezést nyújtott be.
A pénteken benyújtott fellebbezésében az Apple szeretné elérni, hogy az ügy lezárásáig függesszék fel a közel egy hónapja kihirdetett ítéletet. Habár hivatalosan a Cupertinói vállalat megnyerte a pert, hosszabb távon sokkal nagyobbat bukhat, mint az Epic. A bíróság ugyanis nem mellesleg kimondta, hogy bár az Apple-t nem lehet monopolistának tekinteni, így az nem köteles más forrásból beengedni alkalmazásokat platformjaira, a hatályban lévő törvények szerint azonban versenyellenest magatartást gyakorol.
A szétszteroidozott diversity alkonya Évtizedekben mérhető folyamatokat nem lehet profitorientált cégek asszisztálásával pár év alatt lezavarni, DEI csomagolásban.
Ennek értelmében a vállalatnak fel kell hagynia azon gyakorlatával, mely tiltja fejlesztőket a külsős fizetési megoldások implementálásától. Mindez röviden annyit tesz, hogy a cupertinóiaknak lehetőséget kell adniuk arra, hogy az alkalmazásfejlesztők alternatív fizetési opciókat is nyújthassanak, ahogy azt anno az Epic tette az ügy kirobbanása előtt.
Az Apple fellebbezése annak fényében nem meglepő, hogy tavaly nagyjából mintegy 19 milliárd dollárt kaszált csak az App Store-ból, illetve az oda feltöltött alkalmazások különféle értékesítéseiből. Utóbbi egyaránt jelenti a harmadik féltől származó fizetős alkalmazásokat, valamint az úgynevezett freemium modellben kínált appon belüli fizetős funkciókat. Mindezek után kifejezetten magas, 30 százalékos jutalék üti az Apple markát, habár a kisebb, évi 1 millió dolláros forgalom alatti fejlesztőknek január óta már "csak" 15 százalékot kell fizetniük az App Store-on keresztül értékesített szolgáltatások és egyéb digitális javak után.
Amennyiben a fejlesztőknek hivatalosan is lehetőségük lesz megkerülni az Apple fizetési rendszerét, úgy a vállalatnak lényegesen nehezebb dolga lesz beszednie a magas sápot. A vállalat ennek venné elejét fellebbezésével, amelynek meghallgatását valamikor novemberben tartják. Amennyiben az Apple nem jár sikerrel, a döntés december 9-én léphet életbe az Egyesült Államokban.