A Telekom is búcsút int a 3G-nek jövőre
A Telenor Magyarországgal gyakorlatilag egy időben, a tervek szerint a jövő év második felétől a Magyar Telekom is lekapcsolja harmadik generációs mobilhálózatát. A cég nem tart tőle, hogy a változás komoly hatással lesz az ügyfélbázisra, ugyanakkor a felszabaduló erőforrásoknak köszönhetően mindenki jól járhat a folyamat végén.
Egy év múlva jó eséllyel már hiába kapcsolja át valaki 3G-s módba meglévő okostelefonját, a készülék sehol sem fog UMTS-hálózatot találni az országban a Magyar Telekom hálózatán. A cég egy tegnapi sajtó-háttérbeszélgetésen közölte, a 2005-ben bevezetett harmadik generációs mobilhálózati technológiát a tervek szerint a jövő év második felétől nem fogja fenntartani.
MÁSRA KELL A FREKVENCIA
A szolgáltató szerint a 3G technológia kivezetése a korlátos frekvenciakészlet szempontjából hatékonyabb spektrumkihasználást jelent, hiszen a felszabaduló sávokat hosszabb távon 4G-re, 5G-re lehet majd használni. A 3G lekapcsolása mellett szóló döntésében nem elhanyagolható emellett a környezetvédelmi, energiatakarékossági szempont sem.
Évente majdnem duplázódik az adatforgalom a Telekom hálózatain, amit megfelelő minőségben ki kell szolgálni - szögezték le a szolgáltatónál. Megtakarítást jelent, ha az energiafelhasználás ezzel párhuzamosan kisebb ütemben nő - márpedig a korszerűbb mobiltechnológiák hatékonysága jobb, az 1 byte eljuttatására fordított energia jelentősen csökkent az elmúlt időszakban.
A szétszteroidozott diversity alkonya Évtizedekben mérhető folyamatokat nem lehet profitorientált cégek asszisztálásával pár év alatt lezavarni, DEI csomagolásban.
A Magyar Telekom a 3G-s hálózat fokozatos kivezetését már több mint egy éve elkezdte, tavaly nyáron 10%-kal, idén márciusban 1,3%-kal, illetve most októberben szintén 1,3%-kal csökkent, illetve csökken a szolgáltatási terület nagysága. Az érintett állomásokon minimális forgalom zajlott a lekapcsolást megelőzően, így az az ügyfelek napi használatát alig érintette. A helyszíneket a szolgáltató úgy választotta ki, hogy mindenhol rendelkezésre álljon a 4G(/5G) szolgáltatása, a még csak 3G-képes készülékkel rendelkező érintett ügyfelek hangforgalmát pedig a rendelkezésre álló 2G hálózat vette/veszi át.
Ahhoz, hogy a jövő év második felére minden jelenleg érintett területen kivezethető legyen a technológia, a Telekom további fejlesztéseket hajt végre a hálózatán a hátralévő időben. Ennek során a szolgáltató teljes bázisállomás-állományát korszerűsíti, ez nemcsak a rádiótechnikai eszközöket érinti, hanem az azok elhelyezéséhez és működéséhez szüksége teljes infrastruktúrát is magába foglalja.
A korszerűsítés célja a szolgáltatásminőség fenntartása és a kapacitásnövelés az adatforgalom és ügyféligények folyamatos növekedésével párhuzamosan. (2021 második negyedévében az eddigi legmagasabb mobil adatforgalmat regisztrálta a cég a hálózatán, miközben az átlagos adatforgalom az előző évihez képest 25%-kal 7,2 GB/hó/előfizető szintre emelkedett).
ENÉLKÜL NINCS 5G
Ez a hálózatmodernizáció és az annak során használt 5G-képes eszközök fontos előfeltételei az 5G hálózat földrajzi kiterjesztésének. A Telekom jelenleg a 3,6 GHz-es és a 2100 MHz-es frekvenciasávon nyújt 5G szolgáltatást Budapest és Budaörs mellett 21 Balaton parti településen, valamint hat megyeszékhelyen (Zalaegerszeg, Debrecen, Szeged, Kecskemét, Szombathely, Győr). Jelenleg 33% az 5G hálózat lakosságra vetített lefedettsége a fővárosban. A két frekvencia együttes használatával az 5G hálózat országos, lakosságra vetített, kültéri lefedettsége 10,4%.
A 3G-s hálózatok lekapcsolása során megoldandó feladat lehet a lakosság felkészítése mellett egyes IoT rendszerek átállítása, modernizálása is, melyhez kormányzati részről is szükséges lehet támogatás. Ilyen például a pénztárgépek műszaki hátterét szabályozó rendelet módosítása, a jogszabály ugyanis jelenlegi formájában 2G-s és 3G-s elérésre alkalmas berendezéseket ír elő.